Terme Vizyon Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA SİYASET EKONOMİ GÜNCEL YAŞAM SPOR EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ İLETİŞİM KÜNYE

ÇOCUKLARDA TIRNAK YEME DAVRANIŞI

SÜREYYA ÇELEBİ

11 Nisan 2019, 16:37

SÜREYYA ÇELEBİ

Birçok çocuğun ortak problem davranışlarından bir tanesi tırnak yeme davranışıdır. Tırnak yeme davranışı genellikle 3 ya da 4 yaş civarı başlar.   
   Ebeveynleri tarafından yeterince ilgi ve sevgi görmeyen, aşırı baskı altında tutulan, kurallar altında ezilen, sık sık azarlanan ya da fiziki şiddet gören, başkalarının yanında aşağılanan, yaşının ve kapasitesinin üzerinde sorumluluk verilen çocukların kaygıyı azaltmak için tırnak yemeye yönelebilir. Çalışmayan annenin iş hayatına başlayarak çocukların bakıcıya verilmesi, bakıcı değişimi, bakıcıdan memnuniyetsizlik, anne baba ayrılığı, boşanma, aileye yeni bir kardeş katılımı, kardeşler arası kıskançlık, sevilen birinin hastalanması, hastaneye yatması ya da ölümü gibi sebepler de çocuklarda tırnak yemeye yol açabilir.
   Okul dönemindeki çocuklarda özgüven eksikliği, öğretmen ya da aile tarafından cezalandırılma korkusu, aile içinde değersiz hissetme, başarısızlık korkusu, ebeveynlerin okul başarısı için yaptıkları baskılar, okul ve öğretmen kaynaklı farklı sorunlar, arkadaşlarla yaşanan iletişim ve ilişki sorunları, arkadaş edinememe, ev içi şiddet ya da dikkat eksikliği veya öğrenme güçlüğü gibi problemlerin varlığı nedeniyle eğitimde yaşanan güçlükler tırnak yemenin nedenleri arasındadır. Üstelik bazı durumlarda ortada hiçbir neden yokken sadece model alma ve taklit etme yoluyla da çocuğun tırnak yemeye başladığı görülmektedir. Ailesinde ya da yakın çevresinde tırnak yiyen birisini gören çocuk bu davranışı taklit etme yoluna gidebilir. Çocukluk ve ergenlik sorunları erişkinlik dönemine kadar çözümlenemediğinde yetişkinlerde de tırnak yeme görülebilir. Bu öfke, şiddet ve saldırganlık dürtülerinin dışa vurumu olabileceği gibi, kendine güven eksikliği, korku ve kaygı yaratan herhangi bir durum, aile içi sorun ve çatışma, kıskançlık, ilgi ve sevgi eksikliği, baskıcı ve kontrolcü aile ortamında yetişme de sebepler arasında sayılabilir.
   Tırnak yeme davranışını 4 yaşına kadar görmezden gelerek dikkatini başka yöne çekmek tedavide ilk basamak olabilir. Azarlamak, eleştirmek, korkutmak, cezalandırmak sorunu çözmek yerine alevlendirecektir. Çocuğun rol model aldığı tırnak yiyen bir büyüğü olmadığından emin olmalı, çocuğun saatlerce bilgisayar başında şiddet içeren oyunlarla oynamaktan alıkoyulmalı, korku ve gerilim filmleri izlemesine izin verilmemelidir. Tırnaklara sürülen acı, fakat zararsız kozmetik ürünlerden de tırnak yeme tedavisinde yararlanılabilir. En önemlisi de başta ebeveynler ve çevre; çocuğun duygu ve düşüncelerini rahatça ifade edebilmesine fırsat vermelidir. Bir uzman desteği alınarak tırnak yeme davranışına yol açan nedenler saptanmalı ve çözüm buna göre oluşturulmalıdır.

Bu haber 123 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

RESMİ İLANLAR

BU İŞLER BÖYLE BAŞKANIM10 Haziran 2019

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Copyright Terme Vizyon @ 2013 Her Hakkı Terme Vizyon Gazetesi'ne Aittir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: Beşlioğlu Web Tasarım