Terme Vizyon Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA SİYASET EKONOMİ GÜNCEL YAŞAM SPOR EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ İLETİŞİM KÜNYE

MUZAFFER GÜLER Anıları (12)

Zekai Altunpala

19 Mart 2019, 20:36

Zekai Altunpala

   1926 doğumlu, Terme eşrafından rahmetli emekli eski Terme Noteri akrabam MUZAFFER GÜLER'in kendi ağzından kaleme aldığı anılarını zaman zaman sizlerle paylaşacağımı bir önceki yazımda belirtmiştim.
Bugünde hatıraların 12. Bölümüyle karşınızdayım.
   Bu tarihi anılar yakın çevremiz Ünye ve Çarşamba olmak üzere TERME'nin zaman içinde gelişimini, nereden nereye geldiğini veya gelemediğini sizlere aktaracaktır.
   Zaman zaman ara pragraflarda yorum ve
katkılarda bulunacağım.
   “..Noterlik mesleği bir çok il ve ilçede mahkeme baş katipleri tarafından geçici yetki ile yürütülmekteydi. Bu yüzden noterlik mesleği tecrübesiz ellerde suistimal edilmekte ve gereği gibi yürütülememekteydi. Lise mezunu seviyesindeki mahkeme katipleri imtihana tabi tutularak noter vasıflı eleman yetiştirileceği duyuruldu. İlgilenenlerin Adalet Bakanlığına müracaat etmeleri için 1955 yılı Eylül ayında Cumhuriyet savcılıklarına bir genelge geldi.
    Bu genelgede istenilen belgeleri tamamlayarak bakanlığa müracaat ettim. Başvurum kabul edildi ve 1955 yılı Aralık ayında kursa çağırdılar. 25 günlük kursa yaklaşık 63 kişi devam etti. Hukuk Fakültesinde ki hocalar ve Adalet bakanlığı hukuk işleri müdürü, bizleri 15 gün süreyle medeni~icra~ticaret hukuku ile deniz ticaretinden sıkı bir imtihana tabi tuttu. İmtihanda gelen sorular, şahsen hukuk son sınıfa geçtiğim için yabancı olmadığım gibi 6 senedir de hakim ve savcılar nezaretinde ameli (pratik~
uygulamalı) tatbikatını yaptığım için çok basit geldi. Bir gün de noterlikte yaptırılan vekalet ve senet çeşitlerinden nasıl vergi tahsilatı yapılacağı hususunda evrak düzenletip, harç tahakkuku yaptık. İmtihanlar 28 Aralık 1955’de son buldu. Ertesi gün öğleden sonra Adalet bakanı huzurunda kazananlar açıklandı.
   63 kişilik müracaattan 31 kişi sınavı kazanmıştı. Ben de kazananlar arasında ve ilk sıralardaydım. İmtihanda benden önce 4 kişi vardı. Bende 31 kişi içinde ve 5. sırada ve çok iyi derece ile kazandım. Tabii ki sevindim. Adalet Bakanı bizleri tek tek tebrik etti ve "Çocuklar, noterlik mesleği para ile uğraşmayı gerektiren bir meslektir. Elimizde devletin parası olacak. Bu parayı kendi paramız gibi düşünüp harcar, kumar ve talih oyunlarına kendinizi kaptırırsanız sonunuz hüsran olur. Bu yüzden zaafiyetiniz varsa sakın bu mesleğe geçmeyin" diye baba nasihati yaptı ve başarılar diledi.
   Bizden bazı evraklar istendi. Bunları tamamlayıp gönderdikten sonra da Şubat 1956 sonunda diploma ve noterlik vesikamız geldi. Ben başka yer talep etmeyerek henüz Terme’de olmayan noterlik için Adalet bakanlığına hem Terme'ye noter açılması, hemde açılacak bu noterliğe tayinimi istedim. Adalet Bakanlığı beni Ankara'ya çağırdı. Terme'nin küçük bir yer olduğunu, noter gelirinin beni geçindiremeyece-gini derecemin yüksek olduğunu, daha büyük boş yerlere müracaat etmemi tavsiye ettiler. Bana bu tavsiyeyi yapan hukuk işleri müdürü beye Terme'de ev kirası vermeyeceğimi, annem ve babam yanında onlardan ayrılamayacağımı, Terme'yi tercihimin bu yüzden kullandığımı söyledim ve direndim. Benden 5 yıl başka yere tayin istemeyeceğim yolunda taahhüt aldılar ve Terme noterliğinin açılıp benimde oraya tayin edileceğim vaadini alarak Terme'ye döndüm.
   Kendime noterlik dairesine yakışır bir iş yeri aramaya başladım. Noterlik dairesinin tefrişini yapacak param da yoktu. Masa, daktilo, telefon, büro düzeni birçok eksik var. Aklıma emekli sandığında birikmiş emekli aylıklarımdan kesilen aidatlarımı istemek geldi. Öyle de yaptım. Memuriyetten istifa ederek emekli sandığındaki birikimle iyi bir yazıhane kurdum. Biraz da borçlandım. Tayin emrim de geldi.
   Noterlik, 1 Nisan 1956 tarihinde açılmış ve
ben de NOTER olarak çalışmaya başlamıştım."
   Devamı gelecek..
   Saygı ve sevgi ile hoşçakalın..

Bu haber 152 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

RESMİ İLANLAR

BU İŞLER BÖYLE BAŞKANIM10 Haziran 2019

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Copyright Terme Vizyon @ 2013 Her Hakkı Terme Vizyon Gazetesi'ne Aittir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: Beşlioğlu Web Tasarım