Terme Vizyon Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA SİYASET EKONOMİ GÜNCEL YAŞAM SPOR EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ İLETİŞİM KÜNYE

BELEDİYE MECLİS ADAYLARI!

Zekai Altunpala

07 Mart 2019, 19:12

Zekai Altunpala

   31 Mart 2019 yerel seçimleri için son dönemeç 19 Şubat Salı günü saat 17.00 de dönüldü.
   AKP ve SP, adayını ocak ayı içinde açıklamıştı.
   MİLLET ittifakını oluşturan CHP’ye, aday çıkarmayacağını ve İYİ Parti adayını destekleneceği tebliğ edilmişti.
  Ne yazık ki, son ana kadar İYİ Parti’de aday çıkaramayınca iki parti de, SP adayını destekleme kararına varıldı.
   Bu sefer ortak liste çıkarma çatışması yaşandı. Bilek güreşi 19 Şubat gününe kadar devam etti. SP, duyumları-mıza göre kendisine iletilen bazı isimlere ambargo koymuş, bazı isimleri veto etmiş. Sonunda da Fermuar sistemi uygulanarak sıra SP, CHP, İYİ Parti olarak sıralanmış.
   19 Şubat Salı saat 17.00’de ilçe seçim kuruluna CHP'nin anlaştığı sıralama listesi verilmemiş. İş salı akşamı ortaya çıkınca CHP ilçe teşkilatı durumdan memnun kalmadı ama pazarlık gücünü yitirdiği için itiraz edecek gücü kendisinde bulamadı.
   Öte yanda ise İYİ Parti pazarlığını iyi yapmış, listeyi değiştirtmiş istediği isimleri listeye koymuş fazladan da 1 kişi eklettirmiş. Bravo.. Siyaset demek böyle bir şey..
   AK Parti’ye gelince..
   CUMHUR ittifakı ortağı MHP’de, listede 5 kişi talep etmesine karşın 16.sırada bir arkadaşımıza ancak yer verebilmiş..
   Bu tip talepler ve yerleştirmeler ne yazık ki parti teşkilatlarında içten içe sancılar yaratır. Kimisi biat ve istikbal nedeniyle fazla ses çıkaramaz, kimisi de sitemlerini bir şekilde iletir.
   Açıklanan listeler de ilginç yerleştirmeler var.
   AKP’de kontenjan 1.sıra adayı ismi zannedersem AKP’de ancak 100 kişi tanır. AKP il gençlik kolları başkanı imiş. İl kontenjanından Terme meclis listesine konulmuş. Ve AKP adayı seçilirse büyükşehir belediyesi meclisinde TERME’yi temsil edecek, sorunlarını dile getirecek, Terme’yi savunacak.
   Terme’de yaşamayan, Terme’nin havasını solumayan Ahmet, Hasan amcasını, Emine, Fatima teyzesini tanımayan  kişinin o meclis de Terme adına ne işi var.!?
   AKP ilçe teşkilatın da bir kardeşimiz de Terme adına itiraz etmemiş. Olmaz. Terme kabul etmez dememiş. Terme’de yaşayan Terme’nin hakkını savunamıyor, çıkıp cümle kuramıyor o da ayrı mesele. Kaldır parmak, indir parmak. Al huzur hakkını..!
   SP'de meclis listesin de maşallah İlkokul sınıfı oluşturmuş. 25 kişilik listeye çoğunlukla ilkokul mezunu arkadaşımızı doldurmuş...
   SP Adayı Sayın Ali Yüksel seçildiği takdirde bu arkadaşlar meclis de bizi temsil edecekler. Heyhat..
   Ayrıca meclis içerisinde çeşitli komisyonlarda üye olup görev alacaklar, denetim yapacaklar, belediye bütçesini yapacaklar. Yeni İmar planlarına şekil ve fikir verecekler.. Üzgünüm. Bu işler bu kadar basit olmamalı..
   Ayrıca Kontenjan 1.sıra arkadaşımız geçmiş dönemlerde 3 dönem meclis de büyükşehir belediyesinde meclis üyeliği yapmış. Ne başarılı arkadaşımız imiş ki; Terme'ye ne katkılar sunmuş ki; SP, o arkadaşımızı AKP’den transfer ederek kontenjan bire koymuş.
   Belediye’yi yönetmek bir kadro işidir. Belediyenin kadrosu resmi çalışanlar olduğu kadar yol arkadaşları meclis üyeleri de çalışma kadrosudur.
   Bu kadro; Vizyon sahibi, TERME’yi gören, tanıyan, bilen Terme’yi yönlendiren ve sürükleyebilen bir kadro olmalıdır.
   Nitelik ve liyakat eksikliği Terme'nin gelişim sürecini etkileyecektir. Ne yazık ki; Son 25 yıldır, Belediye başkanını etkileyecek, yönlendirecek, ikaz edecek ve ya frenleyecek bir MECLİS kadrosu oluşturalamadı. Tamam efendimci, aman efendimci kadrolar siyaseten meclis listesine dolduruldu. Sonra da Çarşamba’dan, Ünye’den geri kaldık, neden kaldık diye söylenip durduk.
   Benim meclis üyem icabında Terme'nin çıkarları için tabiri caizse masaya yumruğunu vurup, Benim hastane kavşağım, otogar kavşağım neden yapılmıyor, Benim hastanem de neden doktor yok, İstihdam sağlayacak bir fabrika neden yapılmıyor diye sorabilmeli, sesini yükseltebilmeli... Nerede?!
   Kendi meclis listesini hazırlayamayan ilçeden bunları beklemek beyhude zannedersem... Çok yazık...
   BİR BEŞ SENE DAHA KAYBETTİK...
   Her şey Terme için.. OLMALI. OLMALI idi..
   Saygı ve sevgi içinde hoşçakalın...

Bu haber 130 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

RESMİ İLANLAR

RAMAZAN08 Mayıs 2019

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

VİZYONDAKİ FİLMLER

Copyright Terme Vizyon @ 2013 Her Hakkı Terme Vizyon Gazetesi'ne Aittir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: Beşlioğlu Web Tasarım