Terme Vizyon Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA SİYASET EKONOMİ GÜNCEL YAŞAM SPOR EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ İLETİŞİM KÜNYE
Sel Toplantısında Çarpıcı İddia: “Terme Betonlaştırılmış”

Sel Toplantısında Çarpıcı İddia: “Terme Betonlaştırılmış”

Tarih 03 Eylül 2019, 17:20 Editör

Terme'de sivil toplum kuruluşlarının katıldığı “İklim Değişikliği ve Terme Su Taşkınlarının Değerlendirilmesi” konulu panel, Terme Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Başkanı İshak Memişoğlu’nun yönettiği “İklim Değişikliği ve Terme Su Taşkınlarının Değerlendirilmesi” panelinde konuşan Elektronik Mühendisi ve Samsun Çevre Platformu dönem sözcüsü Mehmet Özdağ çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Özdağ, ilçenin şehir merkezinde yalnızca Terme Belediyesi’ne ait çalışma sahasında yapılan parke kaldırım, asfalt ve çocuk oyun parklarında gerçekleştirilen çalışmaların yeşil alanlara oranla 3 kat fazla olduğunu iddia etti.

Terme ilçe merkezinde beton ve parke taş döşenmesi suretiyle kentin betonlaştırıldığını ifade eden Özdağ, belediyenin yıllık beton imalatlarının tarımsal üretim miktarı açısından kişi başına daha fazla olduğunu ve yaşanan süreçte çevresel dengeleri bozulduğunu belirtti.

DENİZ SUYU ISINDI

Küresel iklim konusuna değinen İnşaat Mühendisi Murat Şenel ise yaptığı konuşmada Karadeniz’in Haziran ayında 19 derece olması gerekirken yüzey sıcaklığının 26 dereceye yükseldiğini ve buna bağlı olarak buharlaşmanın arttığını dikkati çekere, “Bu durum karasız yağışları getirdi. Ayrıca Karadeniz su seviyesi her yıl 7 milimetre yükseliyor. Yüzyılın sonunda yaklaşık 45 santimlik bir yükselme bekleniyor” diye konuştu.

PROJELER HAYATA GEÇMELİ

Yörede taşkınların zararlarının azaltılması amacıyla Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından geliştirilen projelerin bir an evvel hayata geçirilmesi gerektiğini kaydeden Şenel konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Önceki yıllarda kent merkezinde yapılan ve yapılması önerilen taşkın kontrol tesislerine müdahale asıl sorunu kent merkezinde artırdı. Küresel ısınma sonucunda Karadeniz’de yağışların yüzde 10 – 20 artma riski var. Yukarı havza önlemleri ve mansap şartları bir an evvel çözüme kavuşmalıdır.

SALIPAZARI BARAJI

Salıpazarı barajı hakkında bilgi kirliliği var. Bu barajın taşkın zararlarını tek başına engelleyeceğini düşünenler var. Yeşildere ve Konakören dereleri asıl su potansiyelini oluşturuyor. Barajın asıl amacı Salıpazarı, Çarşamba, Ayvacık ve Terme ilçelerine içme suyu temini yanı sıra 15 bin 400 dönüm araziye sulama suyu sağlamak, ilave bir faydası ise yaklaşık 9 milyon metreküp taşkın hacmini önlemek olacaktır.”

ÇİFTÇİNİN ZARARI KARŞILANMALI

Ziraat Mühendisleri Odası adına konuşma yapan Ziraat Mühendisi Hayati Tosun ise, “Taşkınların tarımsal girdi ve çıktılara olan zararları var. Çiftçinin zararlarının karşılanması ve mevcut borçlarının ertelenmesi gerekmektedir. Fındık tarımı ülkemizdeki tek yerli ve milli üründür. Yöredeki en büyük tarımsal ve ekonomik girdi kalemi de fındık tarımıdır. 2B arazilerindeki tarım alanlarında yaşanan taşkın zararlarının karşılanmasındaki hukuki zorlukların bir an evvel giderilmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

“Bir Seli Daha Kaldıramayız”

Konuşmacıların sunumundan sonra söz alan Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, ilçede 2 ayda 3 defa sel felaketi yaşandığını üreticinin, esnafın ve vatandaşların zorda kaldığını belirterek, “Bu yaşanan bir doğal afettir, anlayışlı olmalıyız. Ama baraj kurulmazsa, depolama havzaları oluşturulmazsa ve selden sonra buraya çizme giyip gelinirse biz o zaman anlayışlı olamayız. İnsanlar burada bir ihmal var mı? Yok mu? Onu bile bilemiyorlar. Fındık üreticisi tam istediği rakama kavuşmuştu sel her şeyi aldı götürdü, çeltik üreticisi bu yıl umutluydu sel onun da umutlarını aldı götürdü. Önümüzde kış ayları var, sonbahar var. Yağışlarda artışlar olacak, bir seli daha kaldıramayız” dedi.

Program sonrasında konuşan Terme Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Ekmekçi, Terme Su Taşkınları Değerlendirmesi paneline katılan konuşmacılara paylaşımlarından ötürü teşekkür ederken, sel felaketinden zarar gören tüm esnaflara, çiftçilere ve sanayicilere de geçmiş olsun dileklerini iletti.

Bu haber 653 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

GÜNCEL

Terme’de Silahlı Saldırı: 1 Yaralı

Terme’de Silahlı Saldırı: 1 Yaralı Terme şehir merkezinde silahlı saldırıya uğrayan 1 kişi bacağından vurularak yaralandı. Kaçan saldırganın yakalanma...

Selde Zarar Gören Köprünün Yıkım Çalışması Başlatıldı

Selde Zarar Gören Köprünün Yıkım Çalışması Başlatıldı Terme’de yaşanan sel felaketinde, karayla olan bağlantı noktasında çöküntü meydana gelen köprünün yıkım çalışmaları...

RESMİ İLANLAR

BU İŞLER BÖYLE BAŞKANIM10 Haziran 2019

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Copyright Terme Vizyon @ 2013 Her Hakkı Terme Vizyon Gazetesi'ne Aittir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: Beşlioğlu Web Tasarım