Terme Vizyon Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA SİYASET EKONOMİ GÜNCEL YAŞAM SPOR EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ İLETİŞİM KÜNYE
Terme Belediyesi Yolsuzluk Mu Yapıyor?

Terme Belediyesi Yolsuzluk Mu Yapıyor?

Tarih 01 Temmuz 2019, 10:26 Editör

Terme Belediyesi’nin, Kocaman Irmağı’ndan dolgu malzemesi çıkartıp Fen İşleri Müdürlüğü sahasına götürdüğü görüntülendi. Özel şirket kamyonlarının ise Terme Belediyesi’ne ait kum ve dolgu malzemelerini yeni sanayi sitesinin inşat alanına götürdüğü tespit edildi.

Cumhur İttifakı AK Parti Terme Belediye Başkan adayı Ali Kılıç 31 Mart’ta yapılan yerel seçimler sonrasında Terme Belediye Başkanlığı makamını devraldı.

31 Mart’ın üzerinden 3 ay süre geçmeden Terme Belediyesi’nde yolsuzluk iddiaları kol gezmeye başladı.

İddiaları dikkate alarak harekete geçen Terme Vizyon Gazetesi Muhabiri İsmail Can Çam, Kozluk Mahallesi Akçay Mevkii’nde deniz kenarında ikamet eden vatandaşlarla görüştü. Vatandaşlar belediye ekiplerinin denizden kum alarak kamyonlarla naklettiğini iddia etti. Konuyla ilgili bölgede iş makineleri ve kamyonların teker izlerine rastlanırken, 2 sokak arkada da üzerinde “Terme Belediyesi Hizmetindedir” şeklinde yazı yazan özel şirket ekskavatörüne rastlandı.

Belediye ekiplerinin Kocaman Irmağı’ndan dolgu malzemesi aldığı bilgisi üzerine harekete geçen gazete ekibi, Hüseyinmescit Mahallesi’nde bulunan Kocaman Irmağı’nda Terme Belediyesi’ne ait iş makinelerinin ırmaktan dolgu malzemeleri çıkardığını görüntüledi.

Dolgu Malzemeleri Nereye Gidiyor?

Terme Belediyesi’ne ait kamyonların, Kocaman Irmağı’ndan çekilen dolgu malzemelerini Ahmetbey Mahallesi güzergâhını izleyerek Terme Belediyesi Fen İşleri Şantiyesi’nin önüne getirdiği, akabinde yükünü boşalttıktan sonra tekrar dolgu malzemesi getirmek için Kocaman Irmağı’na hareket ettiği tespit edildi.

Akarsudan çekilen dolgu malzemesinin yanı sıra denizden alınan kumlardan da Fen İşleri Şantiyesi’nin önünde tepeler oluşturuldu. Buradaki kum ve dolgu malzemeleri ise güpe gündüz özel şirketlere ait kamyonlarla nakledildi. Nakil esnasında özel şirketin iş makinelerinin Terme Belediyesi’ne ait kum ve dolgu malzemelerini şirket kamyonlarına yüklediği, kamyonların ise yüklerini Terme Yeni Sanayi Sitesi inşaat alanına götürdüğü görüntülendi.

Bu Bir Yolsuzluk Mu?

Terme Belediyesi’nin Kozluk, Kocaman ve Evci Dereleri’nden yatak temizliği yapılarak malzeme alabileceğine dair izin Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından verildi.

Bu izinde Terme Belediyesi’nin belirli koşullar dâhilinde yatak temizliği yaparak malzeme alabileceği açıklanmıştır.

DSİ tarafından 28 Mayıs 2019 tarihinde Hazırlanan belgede ki şartlar ise şu şekilde;

 “1. Malzeme, yatak üzerinde biriken malzemenin alınması şeklinde olmalı, talveg kotunun altına kesinlikle inilmemelidir.

2. Mevcut köprülerin, 750 m membaa, 1000 m mansap kısımlarından kesinlikle malzeme alınmamalıdır.

3. Taş tahkimatlı seddelerin olduğu bölümlerde, şev diplerine 5 m den fazla yaklaşılmamalıdır.

4. Yatak temizliği yapılarak malzeme alımı, 2019 yılı sonunda tamamlanmalıdır.

5. Malzeme alımı, DSİ 71 Şube Müdürlüğümüz denetimi ve kontrolü altında olmalı gerektiğinde yapılacak uyarılara uyulmalıdır.

6. Malzeme alınırken, çevre ile ilgili, mer’i mevzuat ve yasalara uyulmalıdır.”

Bu izin belgesinin olmasına rağmen belediye dere yataklarından aldığı kum veya dolgu malzemelerini yalnızca kendisi için alt yapı çalışmalarında kullanabiliyor. Fakat DSİ’nin izni dâhilinde Terme Belediyesi tarafından derelerden çıkartılan dolgu malzemeleri ve kum, Terme Yeni Sanayi Sitesi’ne taşınırken görüntülendi.

Seçim Parası İçin Mi?

Belediyenin yaptığı bu olaya birçok kişi, “Daha çalışmadan çalmaya başladılar!” iddialarını sunarken çeşitli iddialarda Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç’ı zora soktu.

Terme okullar bölgesindeki köprünün yenilenmesi projesinde eski köprünün hurdalarının da usulsüzce satıldığı, bu paraların ise Ali Kılıç’ın seçim borçlarına transfer edildiği iddia edilmişti. Bu iddialara ek olarak şimdide kum ve dolgu malzemelerinin para karşılığı satıldığı iddiaları ortaya çıktı. Satılan veya karşılıksız olarak verilen kum ve dolgu malzemelerinin bedelinin ise Terme Belediyesi kasasına girmediği, bu bedelin Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın seçim kampanyasındaki harcamalarına aktarıldığı iddia ediliyor.

Bu haber 2472 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

GÜNCEL

Selde Zarar Gören Köprünün Yıkım Çalışması Başlatıldı

Selde Zarar Gören Köprünün Yıkım Çalışması Başlatıldı Terme’de yaşanan sel felaketinde, karayla olan bağlantı noktasında çöküntü meydana gelen köprünün yıkım çalışmaları...

Büyük Atlas’tan Terme’ye Bin 500 Kişilik Düğün Salonu

Büyük Atlas’tan Terme’ye Bin 500 Kişilik Düğün Salonu Büyük Atlas Yemek Fabrikası sahibi Oğuzhan Duran, kısa bir süre önce sektörel değişime gideceğini vurgulayarak ilçe...

RESMİ İLANLAR

BU İŞLER BÖYLE BAŞKANIM10 Haziran 2019

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Copyright Terme Vizyon @ 2013 Her Hakkı Terme Vizyon Gazetesi'ne Aittir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: Beşlioğlu Web Tasarım