Terme Vizyon Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA SİYASET EKONOMİ GÜNCEL YAŞAM SPOR EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ İLETİŞİM KÜNYE
METAL SANAYİ ORTAKLARINDAN SEDAT ALOĞLU İLE GÖRÜŞTÜK

METAL SANAYİ ORTAKLARINDAN SEDAT ALOĞLU İLE GÖRÜŞTÜK

Tarih 05 Aralık 2018, 13:28 Editör terme vizyon

Genel Yayın Yönetmenimiz Cemil Baskın ile telefon görüşmesi yapan Terme Metal Sanayi A.Ş. ortaklarından Sedat Aloğlu, “Son 4 yılda yaşanan seçimler, referandum, terör olayları, alçak darbe teşebbüsü ve devam eden ekonomik durgunluk nedenleri ile henüz sonuç alamadık” dedi.

Ülke ekonomisine önemli katkıları olan Terme Metal Sanayi A.Ş.’nin atıl durumda olması üzerine 12 Kasım 2018 tarihli 301. sayımızda “TERME METAL SANAYİ A.Ş. ATIL DURUMDAN KURTARILAMAZ MI?” başlıklı yazımız ses getirdi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin de ortak olduğu Terme Metal Sanayi A.Ş.’nin büyük ortaklarından Feniş Holding A.Ş.’nin patronu Sedat Aloğlu ile Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Cemil Baskın telefon görüşmesi yaptı.

Yerel düzeyde bir “Ağayiğit” arayışımız ve temaslarımız devam etmektedir diyen Aloğlu Genel Yayın yönetmenimize şunları aktardı:

“Feniş Grubu’nun 1963 yılında kurulan ana şirketi Feniş Alüminyum 1970'li yıllarda Türkiye’nin ilk 10 ihracatçısı arasında yer almıştır. Faaliyetlerini durdurmak mecburiyetinde kaldığı 2013 yılı sonuna kadar grup; yaklaşık 5 milyar dolar ticaret hacmi oluşturmuş, yaklaşık 2 milyar dolar ihracat geliri sağlamış, kalite ve teknoloji geliştirilmesinde öncülük yapmış, referans ürünle meydana getirmiştir.

Grubun hakim ortakları ülke ekonomisine hizmeti hedef edinmişler; 1980'li yıllardan itibaren kar payı almamışlar, Yatırıma ve istihdama yönelmesi tercih edilmiştir.  Dönemin Başbakanı merhum Turgut Özal’ın yönlendirmesi ile Grubun o tarih itibari ile atıl durumda olan “Terme Bakır”a ortaklığı da bu amaç doğrultusunda gerçekleştirilmiştir.

Unvanı “Terme Bakır” olmakla birlikte 1970'li yıllarda alüminyum profil üretim tesisleri yatırımları yapılan şirketin unvanı Feniş Grup’un ortaklığı sonrasında “Terme Metal” olarak değiştirilmiş, yatırımları tamamlanarak üretime başlanmıştır.

1999 depremi ve 2001 mali krizin olumsuz etkileri üzerine 2003'de Finansal Yeniden Yapılandırma Sözleşmesi (FYYS) kapsamına alınan Grubun sabit aktiflerinin teminat olarak alınması ve şirketlerin müşterek kefaleti bankalarca şart koşulmuştur. 2003 yılından itibaren Grup FYYS kapsamında bankaların denetimine tabi olmuştur.

Grup 2009 yılına kadar FYYS yükümlülüklerini eksiksiz yerine getirmiştir. Ancak; 2008 global krizi ihracat ağırlıklı Grubu olumsuz etkilemiş, uluslararası piyasalarda alüminyum profil fiyatlarındaki katma değer azalması fon oluşumunu eksiltmiştir. İstihdam ve pazarları korumak için çalışmaya devam edilirken ücretler rekabet sınırlarını aşmıştır. Çare olarak -Hükümetimizin politikaları çerçevesinde Feniş Alüminyum’un Gebze’deki tesislerinin; Feniş, Samsun Büşükşehir Belediyesi, TSKB, Terme Belediyesi ortaklığı olan Samsun’da ki Terme Metal’in arazisine nakli- Feniş Alüminyum’un Gebze’de ki arazisinin değerlendirilerek öz kaynak sağlanması -Ekonomik ölçek ve verimliliğinin yükseltilmesi- rekabeti aşan ücret yapısında tasarruf sağlanması projelendirilmiştir.

İş yatırım ile oluşturulan, yapılacak yeni yatırımlar ile 5. yıl sonunda Terme’de 550 kişiye doğrudan istihdam sağlayabilecek ve 100 milyon dolar ciroya ulaşabilecek bu proje için 31 Mart 2013'de ABD kökenli bir fon ile proje finansmanı anlaşması sağlanmıştır.

Gezi olayları ertesinde olayları suistimal etmeye çalışan bazı provokatif ve tahripkâr unsurlar ücret ödemelerindeki gecikmelerden kaynaklanan işgücü psikolojisini fırsat bilerek maalesef Feniş Grup’unun Gebze’deki iştiraklerine de sirayet etmiştir. ‘Her yer Feniş, Her Yer Direniş’ vb. sloganlar ile yaygın ve çeşitli provokasyonlar yapılmıştır. Provokasyonların ve olayların tahripkar yönde artması ve çalışma imkanının kalmaması üzerine 2013 Eylül ayında Feniş Alüminyum Grubu’nda üretimin durdurulması mecburiyetinde kalınmıştır; dolayısıyla Fon ile yapılan anlaşma da geçerliliğini yitirmiştir.”

Bu haber 1425 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

GÜNCEL

Terme’de Dönere Yüzde 20 Zam

Terme’de Dönere Yüzde 20 Zam Termeli dönerciler temizlik malzemelerinin ve beyaz etin kilogram fiyatlarına yapılan zamlardan ötürü tavuk dönere ...

Çiğdem Karaaslan Talimat Verdi, Ali Kılıç “Bize Eziyet Ediyorsun” Dedi

Çiğdem Karaaslan Talimat Verdi, Ali Kılıç “Bize Eziyet Ediyorsun” Dedi Milletvekili Karaaslan’ın yardım talimatı verdiği Terme’de ki hasta bir köpek için Belediye Başkanı Ali Kılıç hayva...

RESMİ İLANLAR

BU İŞLER BÖYLE BAŞKANIM10 Haziran 2019

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

VİZYONDAKİ FİLMLER

Copyright Terme Vizyon @ 2013 Her Hakkı Terme Vizyon Gazetesi'ne Aittir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: Beşlioğlu Web Tasarım