Terme Vizyon Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA SİYASET EKONOMİ GÜNCEL YAŞAM SPOR EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ İLETİŞİM KÜNYE

MUSTAFA DEMİR

SİZE ‘SALİHA’ BİR ANNE SEÇTİM. BU YETMEZ Mİ?

08 Mayıs 2017, 11:24

        Günümüzde pek çok anne-baba evladından, pek çok evlat da anne-babasından memnun değil; beğenmiyor; itici buluyor; buğz ediyor… Hangi taraf haklı, hangi taraf haksız hiç önemi var mı? Hangi taraf haklı olursa olsun ızdırap söz konusu ve sosyal dokumuz sürekli hasar görüyor…

        Müsaadenizle, anne, baba, evlat, ebeveynler ve aile hususunda bir şeyler söylemek istiyorum. Her bir fert yetişkin olduktan sonra, 20-25’li yaşlardan itibaren, fıtrat gereği; bilinçli veya bilinçsiz olarak ‘DİĞER YARISINI’ aramaya başlıyor. Bir kısım insanlar için hayatın merkezinde ‘ALLAH RIZASI’ olduğu için, bu arayışın istikametini ve kriterlerini de ‘ALLAH RIZASI’ belirliyor. Bir kısım insanlar için heva, heves, fizik, coğrafya(!), para, mal belirliyor maalesef…

        Erkek için, Hanım’ını Hatun’unu bulmak, kadın için Er’ini Bey’ini bulmak; hayatın en mühim, en kıymetli tercihidir bana göre. Bu tercihle ya Dünya-Ahiret “huzurlu” ve “tam” oluruz ya da Dünya-Ahiret “huzursuz” ve “noksan” oluruz…

        Bu bağlamda, “HAYIRLI EVLAT” yetiştirmek, belki de, insanın en büyük gayesi olmalıdır. Mukaddes değerlerimizin muhafazası onlar sayesinde mümkündür. Yarınlarda, bugünün yetişkinlerinin yerini, bugünün çocukları alacak. Ya bizlerin yüz akımız olacaklar ya da yüz karamız olacaklar… Bizlerin evlatlarımıza bırakacağımız en kıymetli miras, güzel ahlak, dürüstlük, ilim-irfan ehli olmak, ihlaslı olmak, diğer gam olmaktır.

        Hayırlı evlat sahibi olabilmek için hanımlar “SALİH” bir erkek ile erkekler de “SALİHA” bir hanım ile evlenmeli, hayatını birleştirmelidir.

        Bir adam çocuklarına “Yavrularım benim sizde iyiliklerim çoktur. Ancak siz dünyaya gelmeden bile size büyük iyilik yaptım” demiş. Çocukları da “Babacığım, biz dünyaya geldikten sonra iyiliklerin sayılamayacak kadar çoktur. ALLAH razı olsun. Ama biz dünyada yokken bize ne gibi iyilik yapmış olabilirsin?” demişler. Baba bunun üzerine şöyle cevap vermiş: “SİZE  ‘SALİHA’ BİR ANNE SEÇTİM. BU YETMEZ Mİ?” …

         Hayırlı evlada sahip olmak için, anne-baba hayırlı ömür yaşamalıdır. “ALLAH RIZASI” neleri kapsıyor? Güzel ahlak, irfan sahibi olmak, diğer gamlık ne demek, nasıl sahip olunur? Bunları bilmeli, uygulamalı ve örnek olmalıyız. Kendimizi, evimizi, komşularımızı, akrabalarımızı(birbirimizi)  “HARAM”  bildirilen her şeyden K O R U M A L I Y I Z.

        Bebek dünyaya geldiğinde kulaklarına EZAN-I MUHAMMEDİ ve KAMET okuyoruz değil mi? Niçin sonrasında gereklerini uygulama hususunda pasif kalıyoruz ki? Evlatlarımızın ahirette yakamıza yapışmalarından, bizden davacı olmalarından korkmuyor muyuz?

        Hazreti MUHAMMED Sallallahu Aleyhi ve Sellem, anne-babalara hitaben “Hepiniz bir sürünün çobanı gibisiniz. Çoban sürüsünü koruduğu gibi, siz de evlerinizdekileri ve emirleriniz altında olanları Cehennemden korumalısınız. Onlara İslam’ı öğretmelisiniz. Öğretmez  iseniz, mesul  olursunuz.”  buyuruyor..

        Babalara hitaben “Çok Müslüman evladı, babaları yüzünden VEYL ismindeki Cehenneme gideceklerdir. Bunların babaları, yalnız para kazanmak ve keyif sürmek hırsına düşüp ve yalnız dünya işleri peşinde koşup; evlatlarına Müslümanlığı ve Kur’an-ı Kerim’i öğretmediler. Ben böyle babalardan uzağım. Onlar da benden uzaktırlar.”  buyuruyor..

        Sevgili dostlar, Kur’an-ı Kerim’de “EY İMAN EDENLER, YENİDEN İMAN EDİNİZ” buyuruluyor. Tüm insanlık  imana, İslam’a davet edilirken; kendini iman ehli, İslam ehli  bilenlerin  de(zannedenler!!)  yeniden imana davet edilmesi size ne ifade ediyor ?!  Üzerinde beyinlerimizi ve gönüllerimizi çokça tefekküre yormamız gerekiyor değil mi?

        RESULULLAH’ın bile “ALLAH’ım, kullarını dirilteceğin Kıyamet Günü’nde beni azabından koru.” şeklindeki duası size ne düşündürüyor? RESULULLAH’ın  bu duasına; evlatlarımız, coşku ile “anamızı-babamızı  da  koru ya RABB” diye  icabet ederler mi?

Allah’a emanet olun.

Bu haber 806 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

RESMİ İLANLAR

MUSTAFA DEMİR

LOKUM YAZILAN BESLENME LİSTELERİ19 Mart 2019

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

VİZYONDAKİ FİLMLER

Copyright Terme Vizyon @ 2013 Her Hakkı Terme Vizyon Gazetesi'ne Aittir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: Beşlioğlu Web Tasarım