Terme Vizyon Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA SİYASET EKONOMİ GÜNCEL YAŞAM SPOR EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ İLETİŞİM KÜNYE

KENDİMİZE KARŞI ANLAYIŞLI OLMAK “ÖZ-ŞEFKAT”

SÜREYYA ÇELEBİ

24 Nisan 2019, 11:42

SÜREYYA ÇELEBİ

   Öz-şefkat kişinin zor zamanlarda, hata yaptığı durumlarda, sıkıntı yaşadığında ya da zayıf anlarında kendisine karşı duygusal anlamda destekleyici ve anlayışlı olmasını içerir. Kendimize karşı duyarlı olmak, sevdiklerimiz zor zamanlardan geçerken onlara gösterdiğimiz ilgi, destek ve nezaketin benzerini gerektiğinde kendimize de gösterebilmektir.
   Günümüz yaşamı; fazlasıyla yarışmacı, hep en iyiye, her şeyin en iyisine sahip olmayı özendiren tavrıyla öz-şefkate sahip olmamızı zorlaştırıyor. Aslında kendimize karşı şefkatli olmadığımızı söyleyebiliriz. Çoğumuz yorgunken dinlenmiyor ve uyku, yemek ve egzersiz gibi temel ihtiyaçlarımızı ihmal edip kendimizi sürekli zorluyoruz. Kendi kapasitemizden daha fazlası olmayı ve başarmayı beklemek bizi daha gergin ve endişeli hale getirdi.
   Bizim kültürümüzde ailemize, arkadaşlarımıza ve komşularımıza karşı nazik olmaya büyük önem verilir. Kendimize gelince hiç de öyle değil. Bir hata yaptığımızda ya da bir şekilde yanıldığımızda, kendi başımızı okşamak ve kendimize sarılmak yerine, kendimize bir tokat da biz atarız. Büyük olasılıkla, bu şekilde kendimizi teselli etme düşüncesi bile saçma görünür. Maalesef bu tutum, hayatın zorluklarıyla uğraşırken en güçlü başa çıkma mekanizmamızı kullanmamızı engellemiştir.
   Kendimize şefkatli olmak ve bu şekilde yaklaşmak, kişiliğimizin hoşnut olmadığımız veya bizi tatmin etmeyen yönlerini görmezden gelmek ve ya her yönüyle kendimizi mükemmel ve kusursuz görmek değildir. Ancak bunların farkında olmak ve onlardan bahsederken kendimizi azarlamak, eleştirmek, suçlu ve diğer tüm insanlardan eksik ve farklı hissetmek yerine onları kabul etmek ve kapsamaktır. Bu sebeple kendimize yönelik şefkat, özellikle kendimizi kabul etmekle yakından ilişkilidir. Aslında bu, eksikliklerimizi, bizi zorlayan duygularımızı, düşüncelerimizi kabul etmektir. Öz-şefkat, başkalarına karşı şefkat geliştirmek için de temel bir ilkedir. Eğer kendimize karşı şefkat gösteremiyorsak, başkalarına şefkat gösterebilmek zordur.
Öz-şefkatin bizim için oldukça faydalı olduğu birçok araştırma ile de desteklenmektedir. Araştırmalarda öz şefkatin artan mutluluk, iyimserlik ve bağlılık da dahil olmak üzere psikolojik refah ile ilgili olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda anksiyeteyi, depresyonu, bize zarar veren mükemmelliyetçiliği azalttığını ortaya koymaktadır.
   Yine araştırmalar göstermektedir ki; öz-anlayışı yüksek olan bir birey problemlerini, zayıf yönlerini, eksikliklerini tam olarak görür ama yine de kendisine karşı eleştirel ve katı bir yerine, şefkat ve anlayışla yaklaşır. Böylece öz-anlayış olumsuzluklara karşı tampon görevi görebilir ve yaşam kötü gittiğinde bireyin kendisine karşı olumlu duygular geliştirmesini sağlar.

Bu haber 688 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

RESMİ İLANLAR

200 milyondan fazla çocuk yetersiz besleniyor16 Aralık 2019

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Copyright Terme Vizyon @ 2013 Her Hakkı Terme Vizyon Gazetesi'ne Aittir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: Beşlioğlu Web Tasarım