Terme Vizyon Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA SİYASET EKONOMİ GÜNCEL YAŞAM SPOR EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ İLETİŞİM KÜNYE

FAVİZM (BAKLA ZEHİRLENMESİ)

Sevgi Boz

24 Nisan 2019, 11:23

Sevgi Boz

   Baklanın ne kadar yararlı olduğunu hiç merak etmiş miydiniz?
   Evet cümleye bu şekilde başlayıp bir besinin yararlarından bahsedildiği zaman toplumda o besine eğilim artar ve herkes tarafından tüketiminin uygun olacağı gibi yanlış bir düşünce hakim olur. Oysa ki bazıları için sağlık kaynağı olan bir besin bir başkasının yaşamını olumsuz etkileyebilir. Bakla da bu besinlerin başında yer alıyor ki yarar kelimesi zarara dönüşebiliyor. Bakla tüketimine favizm ve parkinson hastalığı durumlarında dikkat etmek gerekiyor.
Favizm hastalığında bakla kesinlikle tüketilmemelidir.
   Dünya üzerinde çoğunlukla Akdeniz ve Asya ülkelerinde görülen bir zehirlenme türü olan favizm halk arasında bakla zehirlenmesi olarak da biliniyor. Favizm, karmaşık bir hastalıktır. Ancak kısaca bahsedecek olursak bu hastalıkta kişilerin kırmızı kan hücrelerinde glikoz 6 fosfat dehidrojenaz adlı bir enzim eksiktir. Bakladyer alan divicine isimli antioksidan, enzim eksikliği yaşayan kişilerin kırmızı kan hücrelerinde yıkıma yol açar ve 18-96 saat içerisinde baş ağrısı, karın ağrısı, halsizlik, kırgınlık, yüksek ateş, kan değerlerinde ani düşüş, gözlerde ve ciltte sarılık, idrar renginin  aşırı koyulaşması gibi belirtiler gösterir.
Parkinson hastalığında bakla tüketirken dikkatli olunmalıdır.
   Baklada dopaminin öncül maddesi olan L-Dopa bulunur ve bakla tüketmek beyinde dopamin salgısını artırır. Dopamin eksikliği ise Parkinson hastalığına neden olur. Bu nedenle diyetinde bakla bulunduranların Parkinson hastalığına yakalanma riskleri düşer. Ancak burada önemli olan bir detay var, parkinson hastalığını önlemek adına bakla tüketebilirsiniz ama parkinson  hastalığınız var ise bakla tüketiminde çok dikkatli olmanız gerekiyor. Baklada, tedavide kullanılan ilaçların etken maddesi buluyor ve ilaçla birlikte fazla tüketildiğinde fazla doz alınmış ilaç etkisi yapabilir. Bu nedenle Parkinson hastaları bakla tüketeceklerse bundan doktorlarını haberdar etmeleri gerekir ki ilaç dozu göz önünde bulundurulmalıdır.
   Bu iki durum haricinde bakla tüketiminde bir sakınca yoktur. Bahsettiğim durumların dışında kalan kişiler için bakla oldukça faydalı bir besindir. İçerisinde B1, B2, B6 ve K vitaminleri bulundurmakla birlikte magnezyum, demir, kalsiyum vepotasyum açısından da oldukça zengindir. 1 fincan bakla içerisinde  36 gram çözünür lif barındırır. Yapılan çalışmalar, çözünebilir lif içerikli besinlerin kolesterol seviyelerinde ve  kan şekerinin kontrol altına almasına yardımcı olacağını gösteriyor. Özellikle mevsimindeyken zeytinyağlı bakla sarımsaklı yoğurtla beraber veya enginar ile birlikte de çok sağlıklı ve lezzetli bir öğün olabilir.

Bu haber 960 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

RESMİ İLANLAR

200 milyondan fazla çocuk yetersiz besleniyor16 Aralık 2019

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Copyright Terme Vizyon @ 2013 Her Hakkı Terme Vizyon Gazetesi'ne Aittir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: Beşlioğlu Web Tasarım