Terme Vizyon Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA SİYASET EKONOMİ GÜNCEL YAŞAM SPOR EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ İLETİŞİM KÜNYE

LOKUM YAZILAN BESLENME LİSTELERİ

Sevgi Boz

19 Mart 2019, 20:53

Sevgi Boz

   Dünyada ‘Turkish Delight’ ismiyle anılan lokum, Osmanlıcada ‘rahat ul-hulküm’ olarak adlandırılmıştır. Bu kelime Türkçede ‘boğaz rahatlatan’ anlamına geliyor. 15. yüzyıldan beri tüketildiği bilinse de 17. yüzyılda Hacı Bekir Efendi’nin kendi şekerleme dükkanında lokum üretmeye başlamasıyla lokumun bir çok coğrafyada sevilerek tüketilen yiyeceklerin arasına dahil oluş hikayesini başlatıyor. Sultan I. Abdülhamit döneminde Afyonkarahisar’dan İstanbul’a gelen Hacı Bekir Efendi, işlemeli mendillerin içine koyduğu lokumları ikram etmesiyle çevresinden yoğun ilgi görüyor. Hacı Bekir Efendi de lokumun tadını güzelleştirmek için kendi dükkanında farklı malzemeler kullanmayı denemiş ve çeşitliliğin artmasını sağlamış. 1777’de açılan ve lokumla özdeşleşen bu şekerleme dükkanı hala günümüzde aynı isimle faaliyet gösteriyor. Avrupa’da tanınması ise 18. yüzyılda İngiliz bir gezginin kendi ülkesine lokum götürmesiyle başlıyor. O tarihte aristokratlar tarafından pek sevilen lokum, kısa süre içinde ticaret gemileri ile tüm Avrupa’ya yayılıyor. Kültürümüzde bayramların vazgeçilmez ikramı olan lokum, Türk kahvesiyle birlikte de servis edilmesi oldukça yaygın.
   Lokum önceleri pekmez, bal ve unla denenmiş daha sonra ‘kale şekeri’ olarak adlandırılan rafine şeker ile hazırlanmış. Günümüzde tadı, üretim şekli ve üretim yerine göre birçok lokum çeşidi mevcut.
   Lokum çeşitlerinden bazıları:
   Kuş lokumu, fındıklı lokum, cevizli, çifte kavrulmuş, antep fıstıklı, hindistan cevizli, kaymaklı, meyveli mini lokum, limonlu, naneli, narlı, krokanlı lokum, narlı, safranlı, atom lokum, gül yapraklı, çikolatalı gibi saymakla bitiremeyeceğimiz kadar çeşitleri bulunuyor.
   Lokumu sağlık açısından değerlendirecek olursak, içerdiği nişasta ve şekerle tam bir enerji deposudur.   
   Enerji olarak kullanılmayan karbonhidratlar ise karaciğerde yağ olarak depolanır. Sağlıksız bir şekilde kilo almanıza neden olur. 1 adet  yaklaşık 10 gram lokum 38 kalori ve tamamına yakını şekerden oluştuğu için kilo almayı destekler. 2 adet lokum tüketmek orta boy bir meyvenin 1,5 katı kadar kalori almak demektir. Lokumun içine konulan Antep fıstığı ya da ceviz gibi malzemeler kalori değerini artırır ve daha fazla enerji verir. Buna bağlı olarak kilo verme sürecinde olanlar tüketiminden sakınmalıdır.
   Bazı listelere lokum yazdığımız doğrudur, bu diyetisyen ne diyor diyeceksiniz. Kronik hastalık durumu ve kan, idrar tahlili sonuçlarına göre değişmekle birlikte bazı böbrek hastalarının enerji ihtiyaçlarının giderilmesinde listelerinde lokuma yer veriyoruz evet şaşırdınız biliyorum ama listeler kişilerin yaş, boy, kilo, cinsiyet, mevcut hastalık durumu, kullandığı ilaçlar, fiziksel aktivite durumuna göre yazıldığı için her şey mümkün.

Bu haber 156 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

RESMİ İLANLAR

BU İŞLER BÖYLE BAŞKANIM10 Haziran 2019

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Copyright Terme Vizyon @ 2013 Her Hakkı Terme Vizyon Gazetesi'ne Aittir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: Beşlioğlu Web Tasarım