Terme Vizyon Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA SİYASET EKONOMİ GÜNCEL YAŞAM SPOR EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ İLETİŞİM KÜNYE

HANGİ ÜLKE NE KADAR ŞEKER TÜKETİYOR?

Sevgi Boz

01 Kasım 2017, 10:58

Sevgi Boz

Çocuklarda şişmanlık durumu oldukça önemli bir sorundur. Gerekli önlemler alınmadığı takdirde de önemli bir halk sağlığı sorunu olarak yerini koruyacaktır. Fazla şeker tüketimi ile diş çürükleri, hiperaktivite, diyabet ve şişmanlık gibi sağlık sorunları arasındaki ilişki yıllardır yapılan çalışmalarla ortaya konuldu. Bazı aileler çocukların beslenmeye dayalı yaşadığı sağlık sorunlarını görmezden gelebiliyor. Aileler çocukların yemek yemeyip çok fazla abur cubur tükettiklerinden yakınırlar. Burada şekeri sevdiği için yemek yemeyip şeker ve şeker içeren paket ürünler tüketen çocuk mu suçlu yoksa çocukları daha yürümeye başlar başlamaz elinden tutup bakkalda eline her istediğini alan ebeveynler mi o kısım tartışılır. Çocuk daha bebek iken ne yemesi gerektiğini sizden öğrenir. Dün eline şekerleri drajeleri, bisküvileri, hazır meyve sularını ve asitli içecekleri siz verirken bugün sofrada evde pişen yemekleri yemiyor olması çocuklara yüklenilecek bir hata değil.
1 Kutu kola da kaç gram şeker bulunuyor
Bazen tatlı yemediğinizi düşünüyor olsanız da fark etmeden yüklü miktarda şeker almış oluyorsunuz. Durumu sıkça karşılaştığım olaylar üzerinden anlatayım sizlere bugün tatlı bir şey yemedim sadece yemeğin yanında 1 kola içtim cümlesini bazen gün içerisinde defalarca duyuyorum.1 kutu kolada ne kadar şeker olabilir ki sorusu geliyor akıllara. 1 kutu kola 330 ml dir ve yaklaşık 37 gram şeker içerir küp şeker olarak ifade edersek 1 kutu kolanın içerisinde 9 küp şeker bulunuyor. Sebze ve meyvelerin içerisinde doğal olarak bulunan şekeri almak varken kolanın içerisindeki basit şeker almış oluyor hastalıklara davetiye çıkarmış oluyorsunuz.
Ülkelerin ortalama bireysel şeker tüketim sıralaması
Nüfus artış hızı ve kişi başına gelir, tüketimi belirleyen en önemli etkenlerdir. Daha sağlıklı yetişkinlerin yaşadığı bir toplum olabilmemiz için sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirmiş bir toplum olmamız gerekiyor. Toplam şeker alımı ile ilgili olarak Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organization: WHO) basit şekerden gelen enerjinin günlük alınan enerjinin %10'unu geçmemesi gerektiğini belirtiyor. Bu miktara şekerin doğal olarak bulunduğu meyve, sebze ve sütü dâhil etmiyoruz.
Ülkelerin bireysel şeker tüketim miktarlarına bakacak olursak ; Amerika 126.4 gram ile 1.sırada yer alırken, Almanya 102.9 gram ile 2. Sırada yer alıyor. Hollanda ise 102.9 gram bireysel şeker tüketimiyle 3. Sırada yer alıyor.
Türkiye de kişi başı günlük şeker tüketim miktarı 73 gram ve olması gerekenin çok üzerinde.
Şeker tüketimini nasıl azaltabiliriz?
Şeker tüketiminin azaltılmasının kalp krizi ve diyabeti engellemede önemli rol oynuyor. 30-40 yıllık alışkanlıkları bir anda değiştirmek elbette kolay değil ama kademeli olarak bunu yapabilirsiniz. Çay ve kahvelerinize eklediğiniz şekeri her gün 1 adet azaltmayı deneyebilirsiniz. Reçel, marmelat, bal gibi tatlıların tüketimini sınırlandırmak, kek, tatlı ve hamur işlerini azaltmalı ayrıca, kolalı içecekler, şekerli konserve meyve suları, şekerli bisküviler tüketmekten kaçınmak gerekiyor. Onların yerine taze meyve suları, meyve ve sebze tüketmeli, çay ve kahveye şeker koymamalı ya da konulan şekeri azaltmalısınız.

Bu haber 1643 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

RESMİ İLANLAR

BU İŞLER BÖYLE BAŞKANIM10 Haziran 2019

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

VİZYONDAKİ FİLMLER

Copyright Terme Vizyon @ 2013 Her Hakkı Terme Vizyon Gazetesi'ne Aittir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: Beşlioğlu Web Tasarım