Terme Vizyon Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA SİYASET EKONOMİ GÜNCEL YAŞAM SPOR EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ İLETİŞİM KÜNYE

MUSTAFA DEMİR

HAMASET DEĞİL! HAKİKAT KONUŞUYOR!

27 Eylül 2017, 10:43

       Ya ALLAH, Bismillah diyerek yeni bir eğitim ve öğretim yılına başlıyoruz millet olarak.

       Haydi hayırlısı. Tüm çocuklarımıza, gençlerimize sağlıklı, imanlı, ihlaslı, irfanlı; Hz. Ali’yi, Nizamülmülk’ü, Fatih’i, Abdülhamit’i, Sinan’ı, İbn-i Sina’yı, İbrahim Hakkı’yı, Hazerfen’i, Itri’yi, Aziz Sancar’ı örnek alan başarılar diliyorum. RABB’im cümlesini esirgesin, cümlesinin dünyasının da, ahiretinin de mamur olmasını nasip etsin.

       Eğitim camiasına da müstahdeminden öğretmenine, okul müdüründen genel müdürüne, bakanına kadar sağlık, iman, ihlas, irfan, medeniyet şuuru ve ideali diliyorum.

      Bir veli ve baba olarak, vatanımın “dertlilerinden” biri olarak ‘Milli Eğitim Camiamızdan’

öncelikli, elzem isteklerim olacak:

Evlatlarımıza özgüven aşılayın. Özgüvenlerini geliştirmeleri için imkanlar hazırlayın.

Sorgulayan ve itiraz eden öğrenciyi takdir edin. Bunu yapan öğrenciye “çıbanbaşı” muamelesi

yapmayın.

Evlatlarımızı öz değerlerimiz noktasında, İslami şuur, milli şuur, milli kimlik, medeniyet şuuru, vicdan, merhamet, sevgi, saygı, adalet, hakkaniyet, dürüstlük, edep, haya, yardımlaşma, dayanışma, milli birlik ve beraberlik hususlarında özenle yetiştirin. Öncelikle de kendiniz bu hususlarda lütfen örnek olun. Unutmayın, “HÂL,  KÂLDEN  ÖNCE  GELİR.”

Evlatlarımıza, “tabiat (Doğa-Çevre) bize emanettir” şuurunu kazandıralım. Denizleri, dereleri, gölleri, yaylaları, piknik alanlarını, yolları kirletmemeyi iyi anlatalım. Her türlü ‘organik olmayan atığı’ (plastik, naylon, metal, kağıt, cam, odun, pil, yağ) “geri dönüşüm”e kazandırmalıyız hususunda mutlaka organize edelim.

Öğrencilerimize “ne olursa olsun da mutlak başarı olsun” anlayışının, “üzümünü ye, bağını sorma” anlayışının yanlış olduğu ısrarla anlatılmalıdır. Başarının ‘Rahmani yolları’ anlatılmalı ve içselleştirilmesi sağlanmalıdır.

Eğitim, “terbiye, ıslah etme, düzeltme ve güzelleştirme” demektir. Öğretim ise habire belirlenmiş konuları anlatma ve tabir caizse “kafalara bilgi doldurmadır”. Ülkemizin çocuklarının ve gençlerinin kafalarına bilgi doldurmaya ihtiyaç var. Ama ondan çok daha fazla uygulama pratiğine, araştırmaya, inovasyona ihtiyaç var. Ondan da daha çok terbiye ile, ıslah ile, düzeltme ile, güzelleştirme ile eğitilmelerine ihtiyaç var.

       Şöyle dersem belki meramımı daha iyi anlatabilirim: Misal, 8. sınıf öğrencisi kızım Feyza bir gün karşıma geçip, Mevlana’nın şu şiirini okusa TEOG’dan full çekmiş kadar sevinirim:

       “Kalbin köşküne kurulmuşsa nefs; insan da bir, hayvan da bir.

        Edep örtüsünü giymemişse beden; bahar da bir, hazan da bir.

        Haram lokmaya alışmışsa kursak; aç da bir, tok da bir.

        Haline şükrü unutmuşsa insan; az da bir, çok da bir.     

        Merhamet elini tutmamışsa vicdan; zalim de bir, mazlum da bir.”

      

       Günümüzde eğitim müfredatımızın da tartışıldığı şu günlerde, aslında eksikliklerimizin neler olduğu öylesine bariz ortaya çıkıyor ki… Fakat “dinini, tarihini, medeniyetini, geleneklerini, kardeş coğrafyaları tanımasınlar, bilmesinler” diyen, bu uğurda gayret sergileyen; yerleşik, kemikleşmiş ‘nesebi gayri sahih’ bir muhalefet var bu ülkede… Bunlar İngiliz, Amerikan, Fransız, Rus, Siyonist müstemlekesi gibi çalışıyorlar. Bizi teferruatla uğraştırıp; asıl, esas konulardan uzaklaştırıyorlar...

       Bakınız, gündemimizdeki zulüm sebebiyle ‘ARAKAN’ ne demek araştırayım dedim. Karşıma İslam’ın beş şartı çıktı.! Arakan’ın kök harfleri ‘rükün’ ve onun da çoğulu ‘erkan’. İşte bu ‘erkan’ veya ‘arkan’dan galat olarak ARAKAN halini almış.

       Bir anlamda İslam’ın esaslarını yani kelime-i şehadet, namaz, oruç, zekat ve haccı hatırlatan bir yurt olmuş ARAKAN  YURDU…

       Arakan’da, 99 yıl öncesinin, 229 yıl öncesinin; dedelerimizin binlerce kabri duruyor dersem ne düşünürsünüz, ne yaparsınız? Hamaset değil.! Hakikat konuşuyor.!

              

         

Bu haber 511 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

RESMİ İLANLAR

MUSTAFA DEMİR

LOKUM YAZILAN BESLENME LİSTELERİ19 Mart 2019

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

VİZYONDAKİ FİLMLER

Copyright Terme Vizyon @ 2013 Her Hakkı Terme Vizyon Gazetesi'ne Aittir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: Beşlioğlu Web Tasarım