Terme Vizyon Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA SİYASET EKONOMİ GÜNCEL YAŞAM SPOR EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ İLETİŞİM KÜNYE

MUSTAFA DEMİR

ÜMİT VAR KUL OLMAK

05 Haziran 2017, 16:50

       Geldi, geliyor derken on bir ayın sultanı hayatımıza konuverdi. Birilerine göre belki ansızın geldi; birilerine göre de beklenen bir misafir gibi geldi.

        O’nun yolunu bekleyenler, O’nun kıymetini bilenler; ruhen, aklen ve bedenen O’na hazırlanır değil mi? Mühim olan, O’na mümin şuuruyla “hoş geldin” diyebilmektir.

        Mümin insanın hayatının tamamında olması gereken bu şuuru; mağfiret, rahmet, bereket ve kurtuluş vesilesi olan bu ayda nasıl sağlamalıyız? Ramazan’ı nasıl şuurlu geçirmeliyiz?

        Peygamber Efendimizin (S.A.V.) Ramazan ayını müjdelerken ilk dikkat çektiği husus, “bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’nin bulunduğu bir ay” olmasıdır.

        Her gecesinin Kadir Gecesi olma ihtimali gizlendiğinden, Ramazan Ayının her gecesi “bin aydan daha hayırlı” bilinmelidir. Bu vesile ile ‘o gece’ inmeye başlayan Kur’an-ı Kerim’in ‘hayatımızın mihengi ve pusulası’ olmaklığı  tazelenmeli; daha ciddi okunmalı, anlaşılmalı ve tavizsiz yaşanmalıdır.

        Kirlenen gönüller, gözler, kulaklar, eller, diller Kur’an ile temizlenmelidir. Kur’an  Ayı olan Ramazan’da her bir Müslüman tepeden tırnağa yenilenmeli; adeta yeniden Kur’an ile dirilmelidir…

        Ramazan’ı Şerif’in gündüzlerinde tuttuğumuz ‘oruç’ ile sadece mideler değil, ‘kalıptan kalbe’ tüm vücudumuz, ruhumuz gemlenmeli, günahların her türlüsünden arınmalı, ruhlar heva ve heves  tutsaklığından kurtarılmalıdır. “Oruç, günahlara karşı bir zırh, bir kalkan ve bir takva elbisesi gibi kuşanılmalıdır.” (A’raf  26)… “Ve oruç ile iç aleme, ötelere, mülk ve meleküt alemine kanatlanmalı, seyahat etmelidir.” (Tevbe 112)…

        Ramazan muhasebe ayıdır. dostlar. Niye, ne adına, kim için deyip; tüm yaptıklarımızı ve yapmadıklarımızı ortaya döküp tahlil yapma zamanıdır. ALLAH bizi hesaba çekmeden, kendimizi hesaba çekmenin en mühim fırsatıdır.

        Ramazan ibadet ayıdır dostlar. İbadetlerin şahı da hiç şüphesiz namazdır. ‘Namazsız bir müslüman’ın neleri kaybedeceğini düşünerek, ilahi fırsat ayını vesile edip, derhal namaza sarılmalı ve hayatımıza yoldaş etmenin yolları bulunmalıdır.

        Ramazan Sadaka ayıdır dostlar. ALLAH yolunda ve sadece O’nun rızası için elindeki her türlü imkandan vererek infak etme ayıdır. Unutmayalım ki, “senin servetin,ALLAH rızası için harcayabildiklerindir”.!! Unutmayalım ki, burada sevindiren, orada sevinecektir.!!

        Ramazan Sıla-i  Rahim ayıdır dostlar. Yakın akrabaların ve dahi uzak akrabaların, dost ve arkadaşların sorulduğu, zayıflayan bağların yeniden tesis edildiği, ihtiyaçların görülmeye çalışıldığı  aydır…

        Ramazan Dua ayıdır dostlar. Müminin silahı, ibadetin beyni duaya çokça müracaat etmemiz gereken bir aydır. Özellikle iftara yakın olan zaman dilimlerinde; sahurlarda, seherlerde; imanlarımızın diriliğine, ümmetin selametine, kardeşliklerimizin dirliğine, vefat etmişlerimize, çocuklarımızın, gençlerimizin  gönüllerine dua dua yakarmanın zamanıdır.

       Ramazan Hayr  ayıdır. dostlar. Hayırların en değerlisi olan; ‘iyiliği emir ve tavsiye edip, kötülükten de alıkoymak’ için çalışma zamanıdır. Gönüllere bir  ‘saki’ gibi imanı taşımayı en büyük sevda bilip, bu yolda coşma ayıdır.

       Gölgesinde bulunmayı özlediğimiz mübarek Ramazan ayını, üzerimize oluk oluk yağacak  olan rahmetlerinden bol bol faydalanarak, hata, kusur ve günahlarımız için çok çok tevbe edip mağfiret dileyerek ve sonunda da kurtuluş müjdesine  ererek geçirmemiz için niyaz ediyorum.

        Davası Hakk olanın yolu ancak pak olur,

        Diğer bütün yolların sonu hep nifak olur.

        Dünyaya kulluk edenin gayesi ne olursa olsun,

        Dibi kapkara çamurlu bir batak olur.

        İkra(Oku), kutsal emri eline verilmişken,

        Bilmiyordum demek, ancak özrü kabahat olur.

        Okudum, kabul ettim, yaşadım ve anlattım

        Diyebilirsen eğer, onu da yazan ancak bu ümitvar kul olur…   ( F. K. )  

Bu haber 804 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

RESMİ İLANLAR

MUSTAFA DEMİR

LOKUM YAZILAN BESLENME LİSTELERİ19 Mart 2019

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

VİZYONDAKİ FİLMLER

Copyright Terme Vizyon @ 2013 Her Hakkı Terme Vizyon Gazetesi'ne Aittir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: Beşlioğlu Web Tasarım