Terme Vizyon Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA SİYASET EKONOMİ GÜNCEL YAŞAM SPOR EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ İLETİŞİM KÜNYE
KÜNYE

ŞAİR KİMDİR

Mehmet Demirbaş

24 Mayıs 2017, 18:36

Mehmet Demirbaş

   Gönül telimizi titreten bal işçisi, kelimeleri kurşun gibi kullanan, hedefi bazen gönül, bazen akıl, yani insan. Gönlü kah harlı, kah karlı, bazen çöllerde üşür, bazen zemheri de yanar. Gönlü yara dolu, yâre dolu, hem yangın içinde, hem yangının içinde. Sancıları, meselesi olan adam.

  Sermayesi gam, silahı kelam ve kalem, kah aslan gibi kükreyen, kah bir serçe kadar mazlum. Kalemi bazen kılıç gibi kullanır, bazen de bir mazlumun başın okşar gibi. Ama hedefi aynı, bazen tam hissettiklerimi söylemiş dersiniz, bazen de söylemek istediklerimizi duyarız onlardan. Lafı fazla uzatmazlar, bazen bir mısraya dünyayı sığdırır da sizi dünyaya sığmaz hale getirirler. Halkın içinde sıradan biridir, kendi içinde farklı.

  Kalabalıklar yalnızlığa çare değildir, o kendi tenhasında zaten kalabalıktır. Zaten hisleri, fikirleri, sancıları ile.

  Gönül bağlarının çiçekleri, Cennet bağlarında dahi yoktur. Şairin hayalindeki renkler ve suretler ona aittir. Kelimeleri sözlükte bulunmaz onun. Abartısı yoktur. Her sözü bir kelimeyle anlatmaya çalışır, şair kelimelere derinlik verendir. Sözünü her zaman doğrudan söylemez. Anlaşılma ve anlaşılmama korkusu yoktur. Atıfları vardır, mecazları vardır, hakikatleri vardır, hisleri, bilgileri kısacası kelamı vardır.

   Hırsları vardır ama kinleri yoktur. Bizim yerimize düşünen, bizi anlatan, bizim gibi anlatanlardır. Şair hassas gönüllüdür, kırılgandır, bazen kaf dağını omuzlarında taşır, bazen de bir tüy kadar hafiftir, sancıları hayatta insana dairdir.

   Şair ariftir, zariftir, şair nezaket sahibidir. Güzeli söyleyen, güzel söyleyen kelime ustasıdır. Şair sadece şiir yazmaz, şiiri yaşar, onun için vasıtadır şiir.

  Hicviyelerde, mersiyelerde ona aittir, kalbinin derinliklerinde çok şey vardır. Mecnunu aşan bir aşkınlık kabiliyeti, bu gün aşık da odur maşuk da.

     Onun mısralarında vücut bulur her aşığın hisleri. Ruh alemi kanaatkardır, sabırlıdır. Kahrında hoş, lütfunda sözü tahammül, sabır ve tefekkül ehli oluşundandır.

  Yani bize şiir gibidir, letafeti sunun kişidir. Beşerin şaşar tarifesinden uzak güzelleri ve güzellikleri kaleme alan söz ustasıdır. Hem ne kadar tarih onu galeye almasa da, yine o tarihi iyi bilir ve tanır. O Leyla’sını, Züleyha’sını, Aslı’sını ve Zühre’sini arar mısralarında. Yani Mecnun’dur, Ferhat’tır, Şirin’dir, Yusuf’tur, Kerem’dir, Tahir’dir. Bazen çöllerde, bazen dağlarda, bazen kuyularda, bazen zindanlardadır.

  Şair yine de söylemek istediğini dile getirir korkusuzca.

 Velhasıl dil kalbin anahtarı, beynin tercümanıdır, konuşmak ve yazmak aklını kullanma sanatıdır, elbette ki herkesin aklı vardır ama önemli olan onu akıllıca kullanmaktır.

            İyiler ve kötüler şaire söyletir sözünü

            Şair korkmaz; kaleme, kağıda döker özünü

 

Bu haber 1092 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

RESMİ İLANLAR

200 milyondan fazla çocuk yetersiz besleniyor16 Aralık 2019

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Copyright Terme Vizyon @ 2013 Her Hakkı Terme Vizyon Gazetesi'ne Aittir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: Beşlioğlu Web Tasarım