29 Ekim Terme’de Coşkuyla Kutlandı


Açıklama: Türkiye Cumhuriyeti’nin 95. kuruluş yıl dönümü Terme Cumhuriyet ve 15 Temmuz Milli İrade Meydanı’nda törenle kutlandı.
Kategori: GÜNCEL
Eklenme Tarihi: 29 Ekim 2018
Geçerli Tarih: 25 Mart 2019, 23:55
Site: Terme Vizyon Gazetesi
URL: http://www.termevizyongazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=297


29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Terme Cumhuriyet ve 15 Temmuz Milli İrade Meydanı’nda düzenlenen törene Terme Kaymakamı Mehmet Parlak, Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, İlçe Emniyet Müdürü Murat Elkılıç, İlçe Jandarma Komutanı Bnb. Talip Sevim, AK Parti İlçe Başkanı Ali Kılıç, İlçe Müftüsü Recep Apaydın, Tarım ve Orman İlçe Müdürü Tuncay Demir, İlçe Milli Eğitim Müdürü Özer Ersoy, okul öğrencileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajının okunmasıyla devam etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajının ardından günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı Kaymakam Parlak gerçekleştirdi.

Cumhuriyetin 95 yıl önce el ele birlikte kurulduğunu anımsatan ve bugün yıl dönümünü kutlamak için bir araya gelindiğini belirten Kaymakam Parlak, “Bu anlamlı günü şeref, onur ve gururunu tekrar yaşamak üzere toplanmış bulunuyoruz. 95 yıl önce eşine dünyada rastlanmayacak düzeyde bir milli mücadele ile elde ettiğimiz Kurtuluş Savaşı zaferini ve Türkiye Devleti Cumhuriyeti’ni inşa ederek taçlandırdık. Cumhuriyet Türkiye’si bir yandan tüm dünyaya bağımsızlığını haykırmanın haklı gururunu yaşarken öte yandan yeni yönetim şekliyle ülkeyi muasır medeniyetler seviyesi üzerine çıkarmayı kendine şiar edinmiştir. Cumhuriyet sadece egemenliğin ulusa devredildiği bir yönetim biçimi olarak görülmemelidir. Bu anlamda son derece dinamik hürriyete sahip olan cumhuriyet yaşayan bir değerler ve politikalar manzumesidir. Bir modernleşme projesi olarak Türkiye’nin iktisadi, siyasi ve sosyal alanlarda elde ettiği tüm kazanımlarda temel motivasyon kaynağı olan cumhuriyet, aynı zamanda ülkemizin uluslar arası arenada ulaştığı salgın konumunun arkasında yatan temel felsefe olmuştur” şeklinde konuştu.

29 Ekim ile ilgili şiirlerin okunmasının akabinde şiir ve kompozisyon alanında derece kazanan öğrencilere protokol üyeleri tarafından katılım belgeleri takdim edildi.

Terme Halk Eğitim Merkezi gösteri ekibi halk oyunlarını sunduktan sonra program, öğrencilerin tören yürüyüşüyle son buldu.