Fındık Önergesi AK Parti’nin Oy Birliği Reddedildi!


Açıklama: MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta’nın fındıktaki fiyat artışının araştırılması gerektiğine yönelik meclise sunduğu önergeye 4 partiden de destek gelirken önerge 135 kabul, 155 hayır oyuyla reddedildi.
Kategori: SİYASET
Eklenme Tarihi: 21 Ekim 2018
Geçerli Tarih: 18 Kasım 2018, 06:18
Site: Terme Vizyon Gazetesi
URL: http://www.termevizyongazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=291


MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, fındıktaki fiyat artışının araştırılması gerektiğine yönelik meclise bir önerge sundu.

Milletvekili Usta, TBMM Genel Kurulu’nda fındık fiyatlarında ki artışa ilişkin açıklamalarda bulundu. Konuşmasında hükümete seslenen MHP’li Usta şu soruları sordu;

“Fındık üreticisi mağdur değil mi? Hiçbir önlem alınmadığına göre bir sorun yok mu? Maliyetinin altında fındık satmaktan üreticinin memnun olduğunu mu düşünüyorsunuz? Üretici bu yıl da mağdur oldu. Tek bir yabancı firma üreticinin bütün emeğini sömürdü. Buna sessiz mi kalacaksınız? Gelecek yıl bu sorunla tekrar karşılaşmamamız için ne yapmayı planlıyorsunuz? Geçmişte ne yaptınız, önümüzdeki dönemde ne yapacaksınız? Sürekli olarak 15 – 20 yıl öncesine göre fındık fiyatlarının mukayesesi yapmanın üreticiye ne kazandırdığını düşünüyorsunuz? Diyelim ki o güne göre iyileşti ama bugün maliyetin altında, sizin açıkladığınız fındık fiyatların altında. Sizin bu tutumunuz üreticinin mağduriyetini gideriyor mu?”

“Çözümü Var”

Fındık üretiminde, işlenmesinde, ihracatında, iç ve dış fiyat oluşumunda ve pazarlamasında ciddi yapısal sorunlar olduğunu belirten Milletvekili Usta, yapıcı muhalefetin bir gereği olarak bu yapısal sorunların çözümüne yönelik atılacak adımları sıraladı. Usta’nın yaptığı açıklamaya gore ilk sırada lisanslı depoculuğun yaygınlaştırılması ve üreticilerin örgütlenmesini sağlayabilmek.

Tek çözüm noktasının bu olmadığını ifade eden Usta, fındıkta fiyat garantisi verilmesi gerektiğini ve fındık fiyatlarının sezon öncesinden açıklanması gerektiğini belirterek, “Fındıkta verimliliği artıracak tedbirler alınmalı. Bu anlamda, fındık alanlarının gençleştirilmesi ve küf gibi hastalıklarla etkin mücadele için tedbirler alınmalı. Kontrolsüz fındık dikimine müsaade edilmemeli. Karadeniz Bölgesi'nde fındığı işleyecek yatırımlar teşvik edilmeli. Böylece fındığın katma değeri artırılarak daha fazla ihracat geliri ve istihdam sağlanacaktır. Son olarak da ihracat fiyatlarının ülkemizde belirlenmesine yönelik tedbirler alınmalıdır” dedi.

“Borçların Ertelenmesini İstiyorum”

Ağustos’ta Ordu’da yaşanan sel felaketi yüzünden mağdur olan fındık üreticilerinin borçlarını ödemekte zorluk çektiklerini vurgulayan Milletvekili Usta, “Bu sene rekolte düşüklüğü var. Orada ki sel felaketinden bizim Samsun, Ayvacık, Salıpazarı, Terme, Çarşamba ilçeleri de çok etkilendi. Bugün ziraat odası başkanları, muhtarlar bize de geldiler. Bakın, hepsinin şöyle de talepleri var. Bu selden dolayı ve rekolte düşüklüğünden dolayı borçları ödemekte ciddi sıkıntı çekiyorlar. Bu sadece bizim Samsun için değil; Ordu, Giresun’da ki üreticilerin borçlarının ertelenmesi konusunda Hükümetten bir talepleri var, Ziraat Bankası ve tarım kredi borçları başta olmak üzere böyle bir talepleri var ve bu talebin yerine getirilmesi konusunda da Hükümeti de davette bulunmak istiyorum” şeklinde konuştu.

Fındık Önergesi AK Partililer Tarafından Reddedildi

MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta bu konuşmalar doğrultusunda fındık fiyatlarında ki artışın araştırılması için meclise bir önerge sundu. Bu önergeye muhalefet parti olan MHP, CHP, İYİ Parti ve HDP’den 135 kabul oyu çıkarken AK Partili Milletvekillerinin 155 hayır oyuyla önerge reddedildi.

Mecliste önergeye hayır için el kaldıranların videosu çekilirken o milletvekilleri arasında AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş’ta kameralara yansıdı. Oyların sayılmasının ardından önergenin 155 hayır oyuyla reddedilmesinin ardından AK Partili Milletvekilleri meclis içerisinde alkış tuttu.