Köylülerden Bozuk Yol Protestosu


Açıklama: Emiryusuf Mahallesi’nde ki 20 Kilometrelik grup yolunun 4 senedir kullanılamaz halde olduğunu ifade eden mahalle halkı araçlarıyla toplanarak Samsun – Ordu Karayolu kenarında protesto gösterisi yaptı.
Kategori: YAŞAM
Eklenme Tarihi: 21 Ekim 2018
Geçerli Tarih: 25 Mart 2019, 22:43
Site: Terme Vizyon Gazetesi
URL: http://www.termevizyongazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=289


Kargucak Mahallesi’nden Sancaklı Mahallesi’ne kadar uzanan ve 20 Kilometre uzunluğa sahip Emiryusuf grup yolu için 12 mahalle halkı bir araya gelerek araçlarıyla konvoy yapıp Samsun – Ordu Karayolu kenarında oturarak protesto yaptı.

Sancaklı, Kumcağız, Emiryusuf, Karacaköy, Etyemezli, Muratlı, Taşpınar, Eğercili, Geçmiş, Bafracalı, Sütözü, Kargucak Mahallelerinde yaşayan vatandaşlardan 100 kişilik grup 21 Ekim Pazar günü Emiryusuf Mahallesi’nden yola çıkarak karayolu kenarında bulunan Kargucak Mahallesi’ne kadar konvoy gerçekleştirdi.

Konvoyun ardından oturarak protesto gösterisi yapan vatandaşlar adına basın açıklaması yapan esnaf Burhan Özaslan, “Bugün burada toplanarak sitem etmemizin sebebi hepimizin kanayan yarası haline gelen Sancaklı Mahallesi’nden başlayıp Kargucak Mahallesi’ne kadar uzanan yaklaşık 20 Kilometre ve 15 mahallenin ortak kullanım yolu olan grup yolunun biran önce yapılması ve bizlerin daha fazla mağdur edilmemesi içindir. Sesimizi yetkililere duyurmak istiyoruz. Yolumuzun 5 Kilometrelik kısmı yapılmış, kalan kısmı da yapılması için patlatılıp hazırlanmıştı. Fakat Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin ödeneğinin yani parası bittiği için yol yapımının durdurulduğu bizlere söylendi. Biz halk olarak gerçekten çok mağduruz. Araçlarımız her gün arıza çıkarmakta, hava durumunun iyi olduğu zamanlarda tozdan bahçeye çıkamaz, bakkala gidemez haldeyken, yağışlı günlerde ise su ve çamurdan ötürü yaya olarak bir yere gidemez olduk. Bu durum Samsunumuza hiç yakışmamaktadır. Artık yetkililer sesimizi duysun ve gereğini yapsın istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Büyükşehir’in Yolu Kalsın Biz Eski Yolumuzu İstiyoruz”

Protesto gösterisinde yer alan Eğercili Mahalle Muhtarı Ali Ordu ise gazetemize yaptığı açıklamada, yolun bir kısmının yapıldığını ancak yapılan beton yolda çimentonun gerektiğinden az kullanıldığı için çökmeler meydana geldiğini iddia ederek, “Bundan 5 sene öncesinde bizim bu grup yolumuz gayet güzeldi. 2014 yerel seçimlerinin ardından belediyede birtakım değişiklikler yaşandı. Bu değişiklikler kapsamında bizim grup yolumuzda Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne aktarıldı. Büyükşehir kanunun ardından yolumuzu kazıttı ve beton yol için hazırlıklar yaptırdı. Bu bahsettiğimiz olay 4 senelik olaydır. Bu yol 4 senedir bu halde. Bu durumu AK Parti Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan’a bizzat, şuan AK Parti Samsun Milletvekili olan Yusuf Ziya Yılmaz’a tam 4 kez dile getirdik. Sonuç ise gördüğünüz gibi. Yıllardır kendi kendimize mücadele ettik umarım artık bir yerlerden sesimiz duyulur ve gereken yapılır” dedi.

100 kişinin katıldığı protesto gösterisine Eğercili, Etyemez, Yukarı Taş Pınar ve Taşpınar Mahallesi Muhtarları da katıldı.