Terme Vizyon Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA SİYASET EKONOMİ GÜNCEL YAŞAM SPOR EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ İLETİŞİM KÜNYE
Araç Sürücüleri Yeni Uygulamadan Şikâyetçi

Araç Sürücüleri Yeni Uygulamadan Şikâyetçi

Tarih 05 Kasım 2019, 11:14 Editör

Şehir içi veya şehir dışında bulunan kavşaklarda sürücüleri kırmızı ışık yanacağını uyarmak adına yanıp sönen yeşil flaş uygulaması sona erdi. Yeni düzenlemedeki asıl amacın kavşaklardaki trafik kazalarını önlemek olduğu belirtildi.

Türkiye’nin dört bir yanında olduğu gibi Samsun’da da yeşil flaş uygulamasına son verildi. Uygulamanın sona ermesiyle beraber trafik ışıklarında yeşil ışık direk sarı ışık ardından da kırmızı yakacak.

Samsun şehir merkezi ve Samsun – Ordu Karayolu üzerinde bulunan birçok kavşak bölgesinde yeşil flaş uygulamasının sonuna gelinirken diğer kavşak ışıklarında da aynı uygulamanın kaldırılacağı belirtiliyor.

Kaza Sayısını Azaltmak Amacıyla Yapıldı

Viyana Konvansiyonu karayolu işaretleri ve sinyalleri sözleşmesi gereği yeşil flaş uygulamasının trafik kazalarına neden olduğu tespit edildi. Arkadan çarpmalı kaza sayısında artış, geçememe eğilimi nedeniyle yeşil süre kullanımında azalma, önde giden aracın durup ya da durduramayacağını tahminde zorluk ve kavşaklara yaklaşırken hız arttırma gibi tipik sürücü hareketleri yeşil flaş uygulamasının son bulma sebepleri olarak gösterildi.

Sürücüler Tepkili!

Araç sürücülerini trafik ışıklarına yaklaştığında daha da dikkatli olması ve hızını azaltması için düzenlenen yeni uygulamadan sürücüler yeteri kadar haberdar edilmedikleri için böyle bir çalışmanın da olduğundan habersizler. Yeşil flaş uygulamasının sona erdiğinden habersiz sürücüler trafik ışıklarının arızalı olduğunu düşünmeyerek sarı ışıkta hatta kırımızı ışıkta da seyrine devam ediyor.

Terme’de mermercilik yapan HASTAŞ sahibi Hasan Tecir, Terme Vizyon Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, “5 ton mermer yüklü kamyonetimle Samsun’a gidiyorum. Çarşamba’yı geçtikten sonra yeşil yanan trafik ışığı aniden sarı ve kırımızı ışık oluyor. Aracımın kasasında 5 ton mermer var, önümde ve arkamda da araçlar var. Benim böyle bir uygulamadan haberim olmadığı için normal seyrimle devam ediyordum birden ne olduğunu anlayamadım. Büyük bir kazanın eşiğinden döndük. O gün geri dönüşte de yine trafik ışığının birden kırmızı yanması sonucu ikinci kazayı da atlattık” dedi.

Yeşil Flaşa Geri Dönülmelidir

Yeni uygulamadan şikâyetçi olduğunu kaydeden Tecir, “Sürücülerin kavşaklarda yavaşlaması konusunda iyi bir çalışma, takdir ediyorum. Ama Türkiye trafiğinde 7’sinden 70’ine sürücü var. Yaşlı araç sürücüleri bunun ne olduğunu anlayamazlar. Bu durum tehlikeli, bir an önce yeşil flaş uygulamasına geri dönülmelidir” diye konuştu.

Bu haber 342 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

GÜNCEL

Görev Şehidi Yüksel Berk Toprağa Verildi

Görev Şehidi Yüksel Berk Toprağa Verildi Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliği’nde görevli bir saha bekçisi, sahil kenarındaki avcı grubu durdurmak için ikaz...

Jandarma Havacılık Tırı Terme’de

Jandarma Havacılık Tırı Terme’de Jandarma Havacılık Tırı (JHT) , vatandaşlara Jandarma havacılığın tanıtılması, sevdirilmesi amacıyla Terme’ye geldi...

RESMİ İLANLAR

BU İŞLER BÖYLE BAŞKANIM10 Haziran 2019

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Copyright Terme Vizyon @ 2013 Her Hakkı Terme Vizyon Gazetesi'ne Aittir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: Beşlioğlu Web Tasarım