Terme Vizyon Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA SİYASET EKONOMİ GÜNCEL YAŞAM SPOR EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ İLETİŞİM KÜNYE
Başkan Ergün Sert Konuştu: “Rüşvet Alanları İsim İsim Açıklayacağım”

Başkan Ergün Sert Konuştu: “Rüşvet Alanları İsim İsim Açıklayacağım”

Tarih 07 Ekim 2019, 19:41 Editör

Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) üyeleri, Çarşamba’da kurulması planlanan biyokütle enerji santraline tepki göstermek amacıyla Çarşamba Eğercili Mahallesi’nde bir araya gelerek açıklamalarda bulundu.

Çarşamba’nın Eğercili Mahallesi’ne kurulması planlanan biyokütle enerji santraline tepki göstermek amacıyla Eğercili Mahallesi’nde toplanan Samsun Çevre Platformu üyeleri ve mahalle sakinleri basın açıklaması yaptı.

Programda söz alan SAMÇEP Geçici Komite Sözcüsü Murat Şenel, 2005 yılında devletin yerli ve milli kaynakları kullanmak için Yenilenebilir Enerji Kanunu çıkardığını anımsatarak, “2016 yılında bu kanunda bir değişiklik yapıldı. Tabi bu değişiklik kamu yararına değil, yine sermaye yararına bir değişiklik yapıldı. Bu da şu; elektrik üretmek için rüzgar, güneş, jeotermal, hidrolik ve biyokütle diye bir tarif barındırıyor. Biyokütle şu; ithal edilmemek kaydıyla kentsel atıkları, çöpler, lastikler, odun, anız parçaları, hayvansal atıklar ve arıtma tesis çamurları enerjiye dönüştürülecek” dedi.

Santralin kurulması sonucunda çevreye vereceği zararları rakamsal olarak da açıklayan Sözcü Şenel, “2020 yılına kadar bu santralleri devreye sokarlarsa 1 kilowattını 16,5 sentten devlete satacaklar. Bu santralde günde 630 ton atık yakılacak, 15,5 ton kül de havaya salınacak ve 38 ton kül depolanacak. Zararı sizlere olacak, bizlere olacak. Dünyadaki araştırmalarda şunu söylüyor; santralin bir kilometre yakınındaki insanlarda kanser oranı çok fazla! Siz kanserli çocuklar mı yetiştirmek istiyorsunuz? Yoksa mavi gökyüzünün altında çocuklar mı yetiştirmek istiyorsunuz? Şu anda arabasında sigara içene ceza yazan bir devletimiz var ancak ovanın ortasına kirli külü getirecek bir santrale tüm devlet kurumları izin veriyor! Çarşamba Ovası’nın kurtuluşu enerji santrali değil tarımdır. Bunun içinde hep birlikte mücadele edeceğiz. Terme’de nasıl başardıysak, mobil santralde nasıl başardıysak burada da sizlerle birlikte sizlerin birliği ile biyokütle enerji santralinin kurulmamasını başaracağız” ifadelerini kullandı.

“Büyükşehir Belediye Başkanı Neden Açıklama Yapmaz?”

Santralin zararları olduğunu savunan ve santrali bölge halkı olarak istemediklerini söylediğinde tepkilere maruz kaldığını ifade eden Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, “Biz bu topraklarda doğduk bu topraklarda öleceğiz. Çarşamba Ovası’nın kalbine, Karadeniz Bölgesi’ne bu santrallerin kurulmasını istemiyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanı neden açıklama yapmıyor? Biz üç kişi açıklama yaptık diye suçlu ilan edildik. Biz bu santralin buraya kurulmasına izin vermeyeceğiz. Bu topraklara adam dikseniz adam yetişiyor! Biz enerjiye karşı değiliz ama Çarşamba Ovası’na kurulmasına karşıyız. Herkesin bu konuda duyarlı olmasını istiyoruz” dedi.

“Bize De Para Teklif Edildi”

Santralin kurulmaması için tepki gösterenlere rüşvet teklif edildiğini iddia eden Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, “Önümüzdeki günlerde açıklayacağız. Rüşvet alanları isim isim açıklayacağım, kim para aldıysa. Bize de para teklif edildi. Bizim kanımızdan şüphemiz yok. Kanı bozuklar gitsin santrali nereye kurmak istiyorlarsa kursunlar ama biz müsaade vermeyeceğiz. Biz kesinlikle enerjiye karşı değiliz ama Çarşamba Ovası’na yapılmasına karşıyız” diye konuştu.

Bu haber 973 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

GÜNCEL

Görev Şehidi Yüksel Berk Toprağa Verildi

Görev Şehidi Yüksel Berk Toprağa Verildi Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliği’nde görevli bir saha bekçisi, sahil kenarındaki avcı grubu durdurmak için ikaz...

Jandarma Havacılık Tırı Terme’de

Jandarma Havacılık Tırı Terme’de Jandarma Havacılık Tırı (JHT) , vatandaşlara Jandarma havacılığın tanıtılması, sevdirilmesi amacıyla Terme’ye geldi...

RESMİ İLANLAR

BU İŞLER BÖYLE BAŞKANIM10 Haziran 2019

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Copyright Terme Vizyon @ 2013 Her Hakkı Terme Vizyon Gazetesi'ne Aittir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: Beşlioğlu Web Tasarım