Terme Vizyon Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA SİYASET EKONOMİ GÜNCEL YAŞAM SPOR EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ İLETİŞİM KÜNYE
Çarşamba Ovası’nın Kalbine Santral Hançeri

Çarşamba Ovası’nın Kalbine Santral Hançeri

Tarih 21 Eylül 2019, 16:04 Editör

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Çarşamba Ovası’na kurulması planlanan biyokütle enerji santrali ile ilgili çarpıcı bir iddia ortaya attı.

Kasım 2018 tarihinde TBMM’deki bütçe görüşmeleri sırasında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye Çarşamba Ovası’nın niteliğinin değiştirilerek sanayiye açılması yönünde bir çalışma olup olmadığını sorduğunu anımsatan Milletvekili Hancıoğlu, bakanın verdiği cevaba dikkati çekerek “Bakanın 10 ay önceki beyanına göre bu santral asla kurulamaz” dedi.

Hancıoğlu, 2018 Kasım ayında, Samsun Valiliği tarafından düzenlenen ve Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nurettin Nebati'nin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, Çarşamba Ovası’nın sanayiye açılmasına yönelik görüşlerin dile getirildiğini anımsatarak şunları kaydetti:

“OVANIN STATÜSÜ DEĞİŞMEDEN, ASLA…”

“Bütçe görüşmeleri sırasında, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bizzat Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye, Çarşamba Ovası’nın sanayiye açılmasına yönelik bir hazırlık olup olmadığını, varsa süreç hangi aşamada olduğunu, bu ovamızın sanayiye açılmasının bölgemizi ve ülkemizi nasıl etkileyeceğinin analiz edilip edilmediğini sordum. Bakan bu soruların tamamını, yazılı olarak cevapladı. Sayın bakan Samsun’da, Çarşamba Ovası da dâhil olmak üzere üç tarımsal ovanın, 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu'nu kapsamında Bakanlar Kurulu Kararı ile SİT alanı olarak koruma altına alındığını vurgulayarak özetle, statüsü değişmeden ovanın asla sanayiye açılamayacağını beyan etti.

Kanun hükümleri ortadayken, Bakanlar Kurulu Kararı hala yürürlükteyken, bakanın bu beyanı elimizdeyken; Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü’nün 26.04.2018 tarih ve E.1290401 sayılı Tarım Arazilerinin Korunması, Kullanılması ve Planlanmasına Dair Uygulama Talimatının 11. maddesi 5. bendinde bulunan ‘İl İdare Kurulu kararı ile belirlenen köy yerleşik alan sınırı içerisinde (civarı hariç), Kanun hükümleri uygulanmayacaktır’ hükmüne dayanılarak söz konusu parsellerin, köy yerleşik alanı sınırları içerisinde kalması gerekçe gösterilerek tarım dışı kullanımına izin verildiği anlaşılmaktadır.

Mevcut mahalle ve iskân durumu göz önüne alındığında, asli mevzuat hükümleri ve Bakanlar Kurulu kararı yürürlükte dururken tali bir mevzuat hükmünü dayanak haline getirerek, bütün bir ovayı tarım dışı faaliyetlere açmak, büyük bir tehlike yaratmıştır.”

SAMSUN'UMUZUN CAN DAMARI KESİLEMEZ

Bakan Pakdemirli’nin bu beyanına göre, ovanın statüsü değişmeden, yürürlükteki bakanlar kurulu kararı kaldırılmadan, Çarşamba Ovası’na böyle bir santralin asla kurulamayacağının altını çizen Milletvekili Hancıoğlu, Samsun'un sahip olduğu tarım arazilerinin, sadece Samsun için değil, Türkiye için de büyük önem taşıdığını kaydederek, açıklamasını şöyle sonlandırdı:

“Samsun’umuzun ve ülkemizin sanayi yatırımlarına elbette ihtiyacı var. Ancak bu ihtiyaç, tarım alanlarımızı talan ederek giderilemez. Tarım alanlarımız sanayiye, kirlilik yaratacak tesislere kurban edilirse, can damarımızı kesmiş oluruz. Bunu asla kabul etmeyiz!”

Bu haber 228 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

GÜNCEL

Selzedeleri Sevindirecek Haber Geldi

Selzedeleri Sevindirecek Haber Geldi Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç, 19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle muhtarlarla bir araya geldi. Başkan Kılıç ilçede...

Terme’de Muhtarlar Günü Kutlandı

Terme’de Muhtarlar Günü Kutlandı 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Terme Cumhuriyet ve 15 Temmuz Milli İrade Meydanı’nda tören düzenlendi.

RESMİ İLANLAR

BU İŞLER BÖYLE BAŞKANIM10 Haziran 2019

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Copyright Terme Vizyon @ 2013 Her Hakkı Terme Vizyon Gazetesi'ne Aittir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: Beşlioğlu Web Tasarım