Terme Vizyon Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA SİYASET EKONOMİ GÜNCEL YAŞAM SPOR EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ İLETİŞİM KÜNYE
Hancıoğlu: “Çiftçinin tüm zararı karşılansın, kredi borçları bir yıl ertelensin”

Hancıoğlu: “Çiftçinin tüm zararı karşılansın, kredi borçları bir yıl ertelensin”

Tarih 28 Ağustos 2019, 13:43 Editör

Bölgede yaşanan son sel felaketinde ağır kayıpların yaşandığı Salıpazarı ve Terme ilçeleri için bir kanun teklifi hazırlayan CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, bu iki ilçedeki çiftçilerin selden kaynaklı tüm zararının Hazine tarafından karşılanmasını ve bu çiftçilerin banka ve kredi borçlarının faizsiz olarak bir yıl ertelenmesini istedi.

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, son sel felaketinde büyük hasarın oluştuğu Salıpazarı ve Terme ilçelerindeki çiftçilerin yaralarını saracak kanun teklifini hazırlayarak Meclis Başkanlığı'na sundu. Hancıoğlu'nun “Tabii Afetlerden Zarar Gören Çiftçilere Yapılacak Yardımlar Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” yasalaşırsa, Salıpazarı ve Terme ilçelerinde, tarım sigortası yaptırıp yaptırmadıklarına bakılmaksızın, selden zarar gören çiftçilerin tüm zararı Hazine tarafından karşılanacak ve bankalara ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan bütün borçlar, faizsiz olarak bir süreyle ertelenecek.

FINDIKTA YÜZDE 70 ORANINDA KAYIP YAŞANDI

CHP’li Hancıoğlu, kanun teklifinin gerekçesinde 16 ağustos günü yaşanan sel felaketinde Salıpazarı ve Terme ilçelerinin ağır kayıplar yaşadığının altını çizerek, ilk belirlemelere göre özellikle hasat dönemindeki fındıkta kayıp düzeyinin yüzde 70'lere ulaştığını vurguladı. Salıpazarı ve Terme'de, selin yarattığı fiziki hasarın giderilmesi çalışmaları yürütülse de söz konusu ilçedeki çiftçilerin yaşadıkları mağduriyetin tam anlamıyla giderilemeyeceğinin görüldüğünü kaydeden Milletvekili Hancıoğlu, “Üreticilerimizin, kayıplarını telafi edebilmeleri, geçimlerini sağlayabilmeleri ve üretim faaliyetlerine devam edebilmelerinin tek yolu, oluşan zararın tamamının kamu erki tarafından nakdi olarak tazminidir” dedi.

Hancıoğlu bu nedenlerden ötürü Salıpazarı ve Terme ilçelerinde yaşanan sel felaketinde, ürünü, arazisi ve tarım araç ve gereçleri zarar gören üreticilerin, tarım sigortası yaptırıp yaptırmadıklarına bakılmaksızın tüm kayıplarının karşılanması gerektiğini ifade etti.

HASAR HAZİNEDEN KARŞILANSIN, KREDİ BORÇLARI ERTELENSİN

Hancıoğlu’nun teklifine göre, 20.06.1977 tarihli ve 2090 sayılı Tabii Afetlerden Zarar Gören Çiftçilere Yapılacak Yardımlar Hakkında Kanuna bir geçici madde eklenecek. Bu geçici madde, söz konusu ilçelerdeki çiftçilerin selden zarar gören ürünü, arazisi ve tarım araç-gereçleri ve diğer kayıpların, il/ilçe hasar tespit komisyonlarınca veya Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nce tespitini ve akabinde bu çiftçilere nakdi ödeme yapılmasını öngörüyor. Madde ayrıca, bu durumdaki çiftçilerin gerçek kişi ya da tüzel kişi olduklarına bakılmaksızın, T.C. Ziraat Bankası AŞ. ve Tarım Kredi Kooperatifleri'ne(TKK) olan borçlarının bir yıl faizsiz olarak ertelenmesi hükmünü içeriyor.

Bu haber 218 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

GÜNCEL

“Biz Üretmezsek Türkiye Aç Kalır”

“Biz Üretmezsek Türkiye Aç Kalır” Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, çeltik üreticilerinin girdi maliyetlerinde ortalama yüzde 80’e yakın artış ...

Çarşamba Ovası’nın Kalbine Santral Hançeri

Çarşamba Ovası’nın Kalbine Santral Hançeri CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Çarşamba Ovası’na kurulması planlanan biyokütle enerji santrali ile ilg...

RESMİ İLANLAR

BU İŞLER BÖYLE BAŞKANIM10 Haziran 2019

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Copyright Terme Vizyon @ 2013 Her Hakkı Terme Vizyon Gazetesi'ne Aittir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: Beşlioğlu Web Tasarım