Terme Vizyon Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA SİYASET EKONOMİ GÜNCEL YAŞAM SPOR EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ İLETİŞİM KÜNYE

WEB ARAMA


SON YORUMLANANLAR

  TEMA’dan Toprağa Saygı Yürüyüşü

  TEMA’dan Toprağa Saygı Yürüyüşü

  Tarih 01 Aralık 2018, 13:58 Editör terme vizyon

  Erozyonla Mücadele Haftası kapsamında yüzlerce ilkokul ve anaokulu öğrencisiyle beraber Samsun’da ilk kez “Toprağa Saygı Yürüyüşü” gerçekleştirildi. TEMA ilçe sorumlusu Tahsin Tilbi, her yıl 642 milyon ton toprağın erozyonla beraber yok olduğunu söyledi.

  TEMA Vakfı Terme Sorumlusu öncülüğünde Erozyonla Mücadele Haftası nedeniyle düzenlenen “Toprağa Saygı Yürüyüşü”ne Fatih İlkokulu, Atatürk İlkokulu, Ahmet Ersoy İlkokulu ve Zübeyde Hanım Anaokulu, Özel Defne Anaokulu’ndan öğrenciler katılırken aynı zamanda Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, Terme Kredi Yurtlar Kurumu Müdürü Fikri Sayılır, TİAD Başkanı Muzaffer Karapıçak ve Muhtarlar Derneği Başkanı Murat Dinç’te yürüyüşte yer aldı.

  Yürüyüş öncesi konuşma yapan TEMA Vakfı Terme İlçe Sorumlusu Tahsin Tilbi, topraklarımızın yüzde 86’sında erozyon görüldüğünü belirterek, “Her yıl 642 milyon ton toprak erozyonlarla beraber yok olmaktadır. Topraklarımız çeşitli nedenlerle çölleşmekte ve çoraklaşmaktadır” ifadelerini kullandı.

  Belediye Kültür Merkezi önünde toplanan öğrenciler polis tarafından trafiğe kapatılan Atatürk Caddesi’nde ellerinde ki dövizlerle yürüyüşlerini gerçekleştirdiler. Dövizlerde yer alan, “Toprağı kirletme geleceği mahvetme, toprak anadır toprak vatandır, toprağı koru iklimi koru, iklimi değil kendini değiştir” sloganları Termeli vatandaşlar tarafından ilgi odağı oldu.

  Terme Cumhuriyet ve 15 Temmuz Milli İrade Meydanı’nda son bulan yürüyüş sonrası Terme Belediye Başkanı Şenol Kul burada yaptığı konuşmada, Dünyamızın yaşanabilir ve yeşil olmasının çocukların ellerinde olduğunu ifade ederek, “Dünya’nın yeşile doymasını sağlayacak olan bugün bu yürüyüşü gerçekleştiren çocuklarımızdır. Çocuklarımızın sokağa çıkması Termelilerde de farkındalık yarattı. Bizlerin yapamadığını gelecekte çocukların yapacağına inanıyorum. Her şeyin alternatifi var ancak toprağın alternatifi yoktur. Sürdürülebilir bir yaşam ancak yaşanabilir bir çevrede olur. Doğa yalnızca biz insanoğluna ait değil, bütün canlılarla beraber paylaştığımız bir yaşam alanıdır. TEMA Vakfı’na da düzenlediği yürüyüş için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

  Protokol Üyeleri Yine Yoktu

  TEMA Vakfı tarafından düzenlenen ve iddiaya göre tüm ilçe protokolünün davet edildiği yürüyüşe, Terme’de ki daire amirleri, siyasi partilerin ilçe temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri yine umursuzca davranışlarını Samsun’da ilk kez Terme’de düzenlenmekte olan sosyal projeye katılım sağlamayarak gösterdiler. Terme için birçok olumsuzluk karşısında “Bir olunur, diri olunur” mantığıyla yaklaşım gösterdiklerini savunanlar defalarca olduğu gibi yine davete icabet etmeyerek ne kadar sözünün erleri olduğunu göstermişlerdir.

  Bu haber 406 defa okunmuştur.

  Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

  YAŞAM

  Terme’de 2 Araç Kafa Kafaya Çarpıştı

  Terme’de 2 Araç Kafa Kafaya Çarpıştı Saray Caddesi’nde 2 aracın kafa kafaya çarpışması sonucu meydana gelen trafik kazasında 2 kişi yaralandı.

  Sanatkârın Kirli Elleri Medeniyetin Aynasıdır

  Sanatkârın Kirli Elleri Medeniyetin Aynasıdır Terme Sanayi Sitesi Başkanlığı düzenli olarak yaptığı esnaf toplantılarına bu sefer de çırak ve kalfalarını dâhil e...

  RESMİ İLANLAR

  AH O GECELER24 Mayıs 2018

  HAVA DURUMU

  Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

  TARİHTE BUGÜN

  Tarihte Bugün

  VİZYONDAKİ FİLMLER

  Copyright Terme Vizyon @ 2013 Her Hakkı Terme Vizyon Gazetesi'ne Aittir
  RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

  Altyapı: Beşlioğlu Web Tasarım