Terme Vizyon Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA SİYASET EKONOMİ GÜNCEL YAŞAM SPOR EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ İLETİŞİM KÜNYE
TERME İLÇE TEŞKİLATI 6. OLAĞAN KONGRESİ’Nİ GERÇEKLEŞTİRDİ

TERME İLÇE TEŞKİLATI 6. OLAĞAN KONGRESİ’Nİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Tarih 11 Eylül 2017, 14:48 Editör terme vizyon

Ak Parti Terme 6. Olağan İlçe Kongresi’nde iki aday arasında yaşanan gerginlik sonucu mevcut ilçe başkanı Av. Ali Kılıç tek liste girdiği, 315 delegenin oy kullandığı kongrede güven tazeledi.

    10 Eylül Pazar Günü Saat 11.00’de Terme Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen kongreye Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Ak Parti Samsun Milletvekilleri Fuat Köktaş ve Orhan Kırcalı, Ak Parti Genel Merkez İl Koordinatörü ve 23. Dönem Ak Parti Karabük Milletvekili Cumhur Ünal, Ak Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, Salıpazarı Belediye Başkanı Halil Akgül, Ak Parti İlçe Başkanları ve delegeler katıldı.

   Kongrede Sağlık Bakanı Demircan, geçtiğimiz seçimlerde %74 rakamına ulaşan Terme’nin 2019’da ki seçimlerde %84’e ulaşacağına inandığını, 2019’un, 2071’in Türkiye için önemli tarihler anlamına geldiğini vurguladı.

   Ak Parti Terme İlçe Başkan Adayı Hacı Bilal Aslan’ın delege listesinin divan kurulu tarafından hatalı bulunması sonucu Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’ın, Ak Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel’in, Ak Parti Terme İlçe Başkanı Ali Kılıç’ın, Terme Belediye Başkanı Şenol Kul’un bulunduğu kongre salonunda büyük bir tartışma ve kargaşa yaşandı.

   BİRLİK VE BERABERLİK VURGUSU

   Ak Parti Terme 6. Olağan Kongre’de oylama öncesinde yaşanan gerginlik hakkında açıklamada bulunan Ak Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel,

   “Ak Parti Teşkilatlarında kongrelerin ne kadar değerli, ne kadar önemli bir unsur olduğunu herkes bilmektedir. Kongrelerimiz parti içindeki en önemli demokrasi unsurlarımızdan birisidir. Kongrelerimizi birlik ve beraberlik içerisinde yürütme gayreti içerisindeyiz. Ancak maalesef ki üzerinde çok durduğumuz birlik ve beraberlik kavramına yakışmayan bazı olaylar kongremizde yaşanmıştır” ifadelerinde bulundu.

   Ak Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, Hacı Bilal Aslan’ın listesinin kriterlere uygun olmadığını belirterek, “Partimizin kongre usül ve esasları ile MKYK kararları doğrultusunda kongrelerdeki yönetim kurulu başkanı ve üst kurul delege listelerinin nasıl olacağı, listelerde, her kademe için yönetim kurulu asil ve yedek üye sayıları ile üst kurul asil ve yedek delegelerinin kaç kişiden oluşacağı belirlenmiştir. Kongrelerde aday olmayı düşünen kişilerin bunları kesinlikle bilmesi gerekmektedir. Terme ilçe kongresinde aday olarak liste sunan Hacı Bilal Aslan'ın listesi, belirlenen kriterlere uymadığı, olması gerekenden fazla yedek yönetim kurulu üyesi sunulması gerekçesi ile divan kurulu tarafından kabul edilmemiştir. Divan’ın bu kararının ardından gündemin seçimler maddesine geçilmiş olup bu esnada İlçe Başkan Adayı Hacı Bilal Aslan ile taraftarlarınca Divan’ın kararına tepki gösterilmiştir. Tepki gösterenlerin büyük çoğunluğu delege olmayan hatta parti üyesi olmayan kişilerdir. Yaşanan bu gerginlik birlik ve beraberliğimize sekte vurmak amaçlıdır. Yaşanan bu hadiseye rağmen kongremizde oylama işlemi tamamlandı ve mevcut ilçe başkanımız Ali Kılıç, 310 delegenin oyunu alarak yeniden Ak Parti Terme İlçe Başkanı seçilmiştir. İlçemize, ilimize ve ülkemize hayırlar getirmesini niyaz ederim" şeklinde açıklamada bulundu.

   Ak Partili tarafların arasında yaşanan tartışmaların ardından İlçe Başkan Adayı Hacı Bilal Aslan kongre salonuna tekrar gelerek, “Değerli ekip arkadaşlarım öncelikle yanımda dik durduğunuz için teşekkür ediyorum. Biz kendi arkadaşlarımızla kongre salonundan ayrılalım. Delege neyin ne olduğunu gördü. Oy kullanmak isteyen geçip oyunu kullanır. Şuan ki aşırı hareketlenme davamıza ve partimize zarar verebilir, uzatmaya gerek yok, anlık refleksler olabilir. Delege tepki göstermek isterse kullandığı oy ile tepkisini gösterebilir. Yaşananlardan dolayı hakkına girdiğim arkadaşlar varsa haklarını helal etsinler” ifadelerinde bulundu.

   “DİVAN BAŞKANI İL KOORDİNATÖRÜ CUMHUR ÖNAL AÇIKÇA TÜZÜK İHLALİ YAPMIŞTIR”

   Yaşanan arbedenin ve konuşmasının ardından kongre salonunu terk eden Hacı Bilal Aslan sosyal medyadan yaptığı paylaşımlarla divan başkanını eleştiride bulundu. Yayınladığı mesajda Ak Parti Tüzüğü’nün 32. Maddesini; “İlçe Yönetim Kurulu, İlçe Kongresi Tarafından Gizli Oyla Seçilen ve İlçe Başkanı Dâhil, En Az 7, En Fazla 30 Üyeden Oluşur. Kongrede Asıl Üye Sayısı Kadar Yedek Üye Seçimi Yapılır.” paylaştı.

   Yayınlanan sosyal mesaj yalnızca Ak Parti Tüzüğü’nde bir madde değildi. Aday Aslan yaptığı bir sonraki sosyal paylaşımda da, “Divan Başkanı İl Koordinatörü Cumhur Önal açıkça tüzük ihlali yapmıştır. Buna göz yumanlarda bu suça ortaktır. Mesele seçilip seçilmemek değil. Mesele bizlerin tüzüğe dayanan seçme seçilme hakkımızın gaspıdır. Ayrıca tüzük gereği yedeği 10 kişi veren ve kongrede oylamaya katılan mevcut yönetim listesi kesinlikle tüzüğe aykırıdır! Hülasa tüzüğe göre doğru liste kabul edilmeyen listedir” ifadelerine yer verdi.

   “Küsmüyoruz Reis İçin Sonuna Kadar Devam”

   Aday Aslan bir diğer sosyal mesajında ise Divan Kurulu’nun listesini kabul etmediğini belirterek, “İlçe teşkilatından aldığımız sayılar çerçevesinde oluşturduğumuz liste yedek üye 10 yerine 20 yazıldığı gerekçesiyle iptal edildi. Kendi yaptığı delegeden korkan ilçe teşkilatına demokratik teamüller çerçevesinde gerçekleştirdiği kongre için tebrik ediyoruz. Küsmüyoruz Reis için sonuna kadar gitmeye devam edeceğiz!” paylaşımda bulundu.

   Ali Kılıç’tan Kardeşlik Mesajı

   İlçe Başkanlığına tek liste giren,315 delegenin oy kullandığı, kullanılan oyların 2’sinin geçersiz, 3’ününde boş olduğu seçimde mevcut başkan 310 oy ile Av. Ali Kılıç’a göreve devam kararı verildi. Oylamanın sonuçlanmasının ardından Başkan Kılıç kongre salonundakilere, “Sevgili kardeşlerim, bu gün çıkan sonuç şehrimiz için, bizler için hayırlara vesile olmasını umuyorum. Bu gün partimize yakışmayan üzücü şeyler yaşandı ama hepsi geride kaldı diyoruz. Bize oy verenlere teşekkür ediyorum, bizi oyundan mahrum bırakanlar içinde bunu bir ikaz olarak görüyorum. Onlarında gönlünü almamız konusunda gayretimiz olacaktır. İlçe teşkilatı biziz ve bizlere kırılan küsen arkadaşlarımızın da gönlünü almak bizim görevimizdir. Bugünkü yaşananları kahve masalarında dedikodu yapmamak için bu durumu sosyal medya dahil Terme olarak gündemde tutmayalım. Bu durumun üstünü ne kadar çabuk örtersek 2019 seçimlerine o kadar hızlı hazırlanırız diye düşünüyorum” açıklamalarında bulundu.

Bu haber 1937 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

SİYASET

Terme’de Yerel Buluşmalar Toplantısı

Terme’de Yerel Buluşmalar Toplantısı Çangallar ve Sivaslılar Mahallesi sakinleri ile buluşan Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Hizmet vermek, sorunlara...

İbrahim Ar Görevinin Başında

İbrahim Ar Görevinin Başında AK Parti İlçe Başkanı İbrahim Ar’ın görevden alınacağı haberleri sosyal medyada yer aldı. Konuyla ilgili açıklamala...

RESMİ İLANLAR

BU İŞLER BÖYLE BAŞKANIM10 Haziran 2019

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Copyright Terme Vizyon @ 2013 Her Hakkı Terme Vizyon Gazetesi'ne Aittir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: Beşlioğlu Web Tasarım